Siz bu haberi okurken iki kadın ölecek!

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Dünya Çocuklarının Durumu 2007 raporuna göre dünyada dakikada bir kadın hayata veda ediyor.

DİYARBAKIR - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Dünya Çocuklarının Durumu 2007 raporuna göre dünyada dakikada bir kadın hayata veda ediyor. Tahminlere göre, dünyada her yıl 500 bini aşkın kadın gebelik ve doğumla ilgili nedenler sonucu ölüyor, çok sayıda kadın da yaşamları boyunca sürecek sorunla karşılaşıyor. Anne ölümlerinin yüzde 99'u gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor. Afrika ile Asya'daki anne ölümleri ise bu toplamda yüzde 90 paya sahip.
Raporda, 2000 yılında meydana anne ölümlerinin üçte ikisinin dünyanın en yoksul 13 ülkesinde görüldüğü, aynı yılda bütün anne ölümlerinin dörtte birinin Hindistan'da meydana geldiği anımsatıldı. Afrika'nın Güneyi Afrika'da yaşayan her 16 kadından birinin gebelik veya doğum sırasında öldüğü belirtilen raporda, şöyle denildi: "Oysa sanayileşmiş ülkelerde bu nedenler yüzünden ölen kadın sayısı dört binde 1 dir. Dahası, annelerini yitiren yeni doğanların ölme olasılıkları da anneleri hayatta olan yeni doğanlara göre 3 ila 10 kat daha fazladır. Oysa temel sağlık hizmetlerine erişim olanaklarının bulunması halinde bu kadınların çoğunun yaşamı kurtarılabilirdi. Söz konusu hizmetler bütün doğumlara eğitilmiş görevlilerin eşlik etmesi ve komplikasyonlar karşısında acil doğum bakım yardımlarının sağlanmasıdır."
Raporda UNICEF'in anne ölümlerine ilişkin bilgi temelini geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun (UNFPA) birlikte çalışma yürüttüğü anlatıldı. 10 yılı aşkın bir işbirliği ve ortak çalışma deneyimine sahip bu kuruluşların gebelik nedeniyle veya gebeliğin başka sorunları tetiklemesiyle ölen kadınların sayısını tahmin için yeni bir yaklaşım geliştirme çabası içinde olduğu aktarılan raporda, söz konusu proje için geliştirilen metodoloji mevcut veri açıklarını kapatacak ve halen veri bulunmayan ülkeler için tahminler geliştirileceği ifade edildi. Anne ölüm oranları açısından Türkiye'de de durum vahim. Türkiye'de her yıl ortalama 2 bin 500 kadın anne olmak isterken ölüyor. Anne ölüm oranı İrlanda'da yüz binde 4, İtalya, Fransa ve İspanya'da yüz binde 5, Türkiye'de ise yüz binde 49.2.