Siz çocuğunuzu gönderir miydiniz?

Nusaybin Devlet Hastanesi'ne gelen hastalara karmaşık hastane koridorlarında ilköğretimli gönüllüler kılavuzluk ediyor. Sosyal projenin mimarları "Çocuklar yaşamı, yaşamın içinde öğreniyor" diyor ama, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) aynı fikirde değil: "Çocuklar birçok hastalığa maruz kalabilirler.

MARDİN - Nusaybin Devlet Hastanesi'ne gelen hastalara karmaşık hastane koridorlarında ilköğretimli gönüllüler kılavuzluk ediyor. Sosyal projenin mimarları "Çocuklar yaşamı, yaşamın içinde öğreniyor" diyor ama, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) aynı fikirde değil: "Çocuklar birçok hastalığa maruz kalabilirler. Hastaneler sosyal bir ortam değil." Mardin'in Nusaybin ilçesinde Merkez İlköğretim Okulu'nda kurulan Sosyal Yardımlaşma Çocuk Esirgeme ve Kızılay Kulübü'nün 37 öğrencisi, her gün iki saat hastanede sıra alma, laboratuvar ve röntgen bölümünde hasta ve personele yardımcı oluyor.
'Hastane korkusunu aşmaları için iyi'
Çocukların görevlerinden biri de doktorla hasta arasında Kürtçe-Türkçe tercümanlık. Başhekimvekili Sadık Fidan, çalışmadan memnun: "Bu, öğrencilerin hastane korkusunu aşması için iyi bir çalışma. Personel sıkıntımızı bir nebze de olsa iyileştirdi. Hastalar da yardımdan hoşnut." Kulübün danışmanı, aynı zamanda din kültürü öğretmeni de olan Süleyman Altunkaynak çalışma planına öğrencilerle birlikte karar verdiklerini anlatıyor:
"Amaç, işlevsel bir şey yapmak, sosyal yardımlaşma ve dayanışma bilincinin gelişmesine yardımcı olmak. Öğrenciler hastane girişinde hastaların sağlık karnelerini alarak işlemleri yapmalarını sağlıyor. Sağlık açısından bir şey olacağına inanmıyorum."
Öğrenciler de yardım etmenin gururuyla çalışıyor ama herkes aynı fikirde değil. Mardin-Şırnak Tabip Odası Başkanı Metin Çılgın, "Dönem dönem hastanelerin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmaları için öğrenciler hastaneleri ziyaret eder. Bu ziyaret, hiçbir alete dokunulmadan sağlık rehberi eşliğinde olur. Hastane ortamı çocuklar için risklidir" dedi SES Mardin Şube Başkanı Kamuran Yıldırım'a göre de çocukların hastane ortamında bulunması sakıncalı: "Birçok hastalığa maruz kalınabilir. Hastanenin bazı bölümleri risklidir. Hastaneler sosyal bir ortam değil."