Siz de bir havuz bulun!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) hafta sonunda sıcaklıkların 5-7 derece artacağını belirterek "Afrika sıcağı geliyor" uyarısında bulundu. Meteoroloji ise AKOM'a tepkili: Sıcaklık 3-5 derece artacak. Buna 'Afrika sıcağı' demek doğru değil.

İSTANBUL - Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), hafta sonunda beklenen hava sıcaklığı için anlaşamadı.
AKOM, hafta sonunda Afrika üzerinden aşırı sıcak hava dalgası beklendiğini açıkladı. Meteoroloji yetkilileri ise hafta sonundan itibaren etkili olması beklenen sıcaklık için 'Afrika ya da çöl sıcağı' şeklinde yorum yapmanın doğru olmadığını ileri sürdü.
'Çöl' mü, değil mi?
Bir süredir devam eden yağışlı ve serin havanın ardından, sıcaklıkların bu hafta sonu artacağı yönündeki açıklamalar sevinçle karşılanırken, gazetelerde 'çöl sıcakları geliyor' şeklinde yorumlar yer aldı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, "Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde ama buna Afrika ve çöl sıcakları demek uygun olmaz" derken, AKOM yetkilileri ise, Afrika üzerinde sıcak hava dalgası beklendiği yönündeki tahmininde ısrar etti.
'Mevsime uygun'
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Hava Tahminleri Şube Müdürü Murat Şahin, bir süredir kuzey bölgelerde sıcaklıkların mevsim normalleri altında olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Yağışlı hava nedeniyle özellikle yurdun kuzey bölgelerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin altında, doğuda ise mevsim normallerinde seyrediyordu.
Bu haf-ta sonundan itibaren sıcaklıklar mevsim normallerinin 3-5 derece üstüne çıkacak. Ama sonuçta bunlar haziran ayına uygun sıcaklıklar. Güneyde yaz yaşanıyordu, ama hafta sonundan itibaren tüm yurtta yaz şartları başlayacak."
AKOM ısrar ediyor
AKOM ise, belediyenin internet sitesinde yaptığı 'Afrika üzerinden sıcak hava dalgası geleceği' uyarısında ısrar ediyor: "Bizim de meteoroloji birimimiz var. Afrika üzerinden gelmesi beklenen sıcak hava dalgasıyla sıcaklık 5-7 derece artacak. Nem oranının da yüzde 50-80 arasında olması bekleniyor. Bizim tahminlerimiz doğru."
Kesin sonuç: Hava güzel
Meteoroloji'den alınan bilgilere göre, bugün ve yarın tüm bölgeler az bulutlu ve açık geçecek. Pazartesi Marmara, Ege'nin kuzeyi, Karadeniz'in ve İç Anadolu'nun batısında bulutlu bir hava görülürken, diğer bölgelerde açık hava etkisini devam ettirecek.