'Sizde belge varsa bana da verin'

İhbarcı subayın yolladığı ikinci mektup ve andıç dün basında yer alırken, İstanbul Başsavcıvekili Çolakkadı, 'Bize ulaşmış bir belge yok' dedi. Çolakkadı belgenin kopyasını bir gazeteciden aldı
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın orjinalini savcılığa posta yoluyla gönderen ‘ihbarcı subayın’ın internet siteleriyle ilgili bir andıç eklediği ikinci ihbar mektubu ‘muammaya’ dönüştü. ‘Sayın savcım’ diye başlayan mektupla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, “Benim bilgim yok. Bize ulaşmış bir belge yok. Sizde varsa bana verin” dedi.
Belgenin orjinali eylül ayı sonunda bir subay tarafından yazıldığı belli olan ihbar mektubuyla birlikte posta yoluyla ergenekon savcılarına gönderilmişti. Bunun üzerine soruşturmada yeni bir aşamaya geçilmişti. İhbar mektubundaki ‘belgenin imha edilmeye çalışıldığı’ iddialarıyla birlekte hazırlanışı konusunda bazı askerlerin dinlenmesi istenmişti. Soruşturma sürerken önceki gün, gazetecilere, savcılığa ikinci bir ihbar mektubunun gönderildiği bilgisi geldi.
‘Sayın savcım’ diye başlayan ve elektronik postayla gönderilen mektuptaki ifadelerden ihbarı yine aynı subayın kaleme aldığı anlaşılıyordu. Mektubun girişinde şu satırlar yer alıyordu:
“Sayın Savcım, ben ülkesini ve çalıştığı kurumu her şeyden üstün tutan bir TSK mensubuyum. Ülkemi o kadar seviyorum ki kendimi, ailemi mesleki kariyerimi ve geleceğimi riske atarak ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ belgesinin aslını gönderdim. Elde ettiğim belgelerin kamuoyuna yansımasından ve Adli Tıp Kurumu’nca da teyit edilmesinden sonra yaptığım bu girişimin çok yerinde olduğunu kıymetlendirmekteyim.”
Mektubun devamında ‘cuntacılar’ın delillere zarar vermek istediği öne sürülüyordu. Aynı elektronik postaya bir de ‘andıç’ iliştirilmişti. İddiaya göre bu andıç, irtica belgesinde imzası olan Albay Dursun Çiçek’in de aralarında olduğu bazı askerlerce hazırlanmış ve 430 internet sitesi fişlenmişti.

Çolakkadı’ya mı gitmedi...
Birçok gazetenin dünkü manşetlerinde yer alan, televizyon haber bültenlerinde aktarılan ikinci ihbar mektubuyla ilgili akşam saatlerinde önemli bir gelişme oldu. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi çıkışında basının “Belgeyle ilgili ikinci ihbar mektubu savcılığa geldi mi?” şeklinde soru yönelttiği İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, “Benim bilgim yok. Bize ulaşmış bir belge yok. Sizde varsa bana verin” dedi.
Bunun üzerine bir gazeteci bilgisayar çıktısı belgeleri Çolakkadı’ya verdi. Ancak gazetecilere başka bir açıklama yapılmadı. Belgenin bizzat Çolakkadı’ya mı ulaşmadığı yoksa savcılığa mı gönderilmediği konusu netleşmedi. Bu arada ihbar mektubunun ihbarcı tarafından savcılığın yanı sıra gazetelere de gönderildiği iddiası da ortaya atılmıştı.

Çiçek de bir muamma
‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ belgesiyle ilgili soruşturmadaki tek muamma bu değil. Belgede imzası olduğu belirtilen ve aynı soruşturma kapsamında daha önce tutuklanıp, 18 saat içinde serbest bırakılan Albay Çiçek’in ifadesinin yeniden alınması konusu da karışık bir süreç izledi. Gazeteler günlerce Çiçek’in ifadeye çağrıldığını ve gelmezse ‘zorla getireleceği’ni yazmıştı. Günlerce bu yayın yapılmasına karşın, ‘yalanlama’ bilgisi önceki gün gelmişti. Savcılık, aslında Çiçek’e hiç tebligat gönderilmediğini açıklamıştı.