@ismailsaymaz

Sızdırma soruşturmasında 'gizlilik' kararı

Sızdırma soruşturmasında 'gizlilik' kararı
Sızdırma soruşturmasında 'gizlilik' kararı
Er Utku Kalı'yla ilgili soruşturma altı aydır açık bir şekilde sürerken, Kalı'nın askeri istihbarat belgelerini telefon yoluyla gönderdiği iddia edilen gazeteci E.P. ilgili soruşturma kapsamında "gizlilik kararı" aldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Sivil olduğu için askeri savcılıkça dinlenmeyen, dosyası Amasya’dan Silivri’ye gönderilen şüpheli E.P. ile ilgili evrak, özel yetkili savcılıkların yerine kurulan Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle yetkilendirilmiş savcılığa gönderildi. Savcılık da E.P.’yi savcılığa davet etti.
Sivis Askeri Savcılığı tarafından sivil kişi olduğu gerekçesiyle ifadesini almadığı ve altı aydır çağrılmayan gazeteci E.P. ile ilgili dosya, Amasya ve Silivri savcılıklarından sonra İstanbul Başsavcılığı bünyesinde Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. Maddesi ile yetkilendirilmiş savcılığa gönderildi. Savcı, gazeteci E.P.’yi ifadeye davet ederken; gizlilik kararı alınması için bugün İstanbul 3 No’lu Hakimliğe başvurdu. Mahkeme de başvuruyu kabul etti. Gizlilik gerekçesi olarak, “dosyada birtakım gizlilik dereceli evrakların da bulunması, soruşturmanın güvenliği açısından kısıtlama tedbirine ihtiyaç duyulması” gösterildi. Böylece dosyadan suret alınmasının kısıtlandı.