Size yol arkadaşlarınızla iyi yolculuklar

Size yol arkadaşlarınızla iyi yolculuklar
Size yol arkadaşlarınızla iyi yolculuklar
Günay, Erdoğan'ın "Bazıları partiden ayrılmadı biz gönderdik" sözüne Twitter'dan, üç eski bakanın fotoğrafını kullanarak yanıt verdi.

AK Parti ’nden istifa eden İzmir Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a Twitter’daki hesabından yanıt verdi. Günay, istifasının perde arkasını da anlatırken İstanbul’daki yapılaşmayla ilgili Başbakan’la defalarca tartıştıklarını da söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Manisa’da yaptığı konuşmada, Ak Parti’den istifa eden milletvekillerine yönelik konuşurken Twitter’daki hesabında da “Bazıları partiden ayrılmadı biz gönderdik. Partimizin içinde fitneye sebebiyet verenleri barındırmanın bir anlamı yok. Biz bize yeteriz” sözleri aktarıldı.
İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, bu sözlere yine Twitter hesabından yanıt verirken, “Siz atamadınız, biz yolumuzu ayırdık! Size, yol arkadaşlarınızla iyi yolculuklar dileriz” diye yazdı. Günay, Erdoğan’ın Pakistan ziyareti dönüşü otobüs üzerinde yeni kabinede yer almayan eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar’ın olduğu fotoğrafı paylaştı.

İstifanın perde arkası

AK Parti’den ihraç istemiyle disipline sevk edilen, ardından ihracı beklemeden TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla istifa ettiğini açıklayan eski Bakan Ertuğrul Günay, istifasının perde arkasında yaşananları da anlattı.
İstifa ederken kullandığı, ‘mağrur ve mütehakkim’ değerlendirmesine açıklık getiren Günay, “Her söylediğini buyruk kabul eden, kendisine tartışmasız itaat etme anlayışının Başbakan ve çevresinde oluşmaya başladığını gördüğüm için bu terimleri kullandım. Mağrur ve mütehakkim. Yani aşırı kibirli ve başkalarını ezmeye çalışan. Bu sıkıntılar, 2011 genel seçimini kazandıktan sonra su yüzüne çıktı. 2007’de bir muhtıra ile AK Parti karşılaşmışken, çok büyük toplulukların AK Parti’ye karşı meydanlarda mitingler yaptığı dönemde bağımsız siyaset adamlarıydık, yeni bir siyasi arayışımız vardı. Bir muhtıra verildiği için AK Parti’ye destek olmayı, siyasi duruşumuzun ve demokrasi anlayışımızın bir gereği saydık. Başbakan, artık ‘Ben her şeye hâkimim, Türkiye ’de bütün ipler benim elimde’ anlayışına geldikten sonra bu tahakküm edici tavır, aşırı kibirli tavır ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

‘Belediyeler ondan aldığı icazetle yürüyor’

İstanbul’un siluetini bozan binalarla ilgili Başbakan ile arasında geçen diyaloglardan da bahseden Günay şunları anlattı:
“İstanbul’daki yapılaşmalarla ilgili bu minareler ve kubbelerle yarışan, bu abartılı, ben şirk kuleleri diyorum, yüksek yapılaşmayla ilgili ihtilafımız vardı ciddi bir biçimde. Ben her zaman bunların İstanbul’a karşı bir saygısızlık olduğunu, silueti bozmamamız gerektiğini söylediğimde Sayın Başbakan dudak büken bir tavır takınıyordu. Bizim itiraz ettiğimiz yüksek yapılaşmaları da kendisi yakından takip ediyor ve belediyeler de ondan aldığı icazetle yol yürüyorlar. Bu tavır çok belirmişti. Bakan arkadaşlarımız da kabul ve itiraf edeceklerdir ki Allah da şahit, son bir yılımız bu konularda Sayın Başbakan ile bakanlar kurulunda tartışmakla geçti.”
Emniyetteki görev değişikliklerini de yorumlayan Günay, “Hükümette, emniyetten sorumlu olan bakan hakkında takip, iddia ve fezleke olmasına rağmen görevinin başında kaldı ve bu tayinleri yaptı. Bu, tarihte görülmemiş bir hukuk skandalıdır” dedi. Başbakan’ın dershanelerle ilgili tartışmayı yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna bağlamasını da eleştiren Günay, şunları söyledi:
“Eğitimin ortaya çıkardığı bir zorunlu düzenlemeyi savunanlar bakın hangi nedenlerle suçlanıyorlar. Dershanedeki tartışmanın bugün bu yolsuzlukların ortaya çıkmasıyla ne ilgisi olabilir? Başbaka’nı binlerce insanın bulunduğu meydanda, insanın aklına kuşku uyandırabilecek bir şeyi nasıl söyleyebilir? Bütün bunlar konu saptırma niyetleri ve gayretleri.”