Sizin köyde kaç düşük olmuştu?

İçme suyu ve kanalizasyonu bulunmayan 371 köy için Muş İl Özel İdare Müdürlüğü şebekeli su projesi başlattı. Proje kapsamında kaymakamlıklara ilginç bir araştırma yaptıran Vali İbrahim Özçimen, içme suyu ve...

MUŞ - İçme suyu ve kanalizasyonu bulunmayan 371 köy için Muş İl Özel İdare Müdürlüğü şebekeli su projesi başlattı. Proje kapsamında kaymakamlıklara ilginç bir araştırma yaptıran Vali İbrahim Özçimen, içme suyu ve kanalizasyon hizmeti götürülmesinde önceliği su taşırken düşük yapan kadınların bulunduğu köylere verdirdi.
Erkeklerin su taşımasının 'ayıp' sayıldığı bölgede, tüm köylere bir yıl içinde içme suyu götürmenin mümkün olmadığını söyleyen Vali Özçimen, "Bu araştırma sayesinde öncelik tanıyacağımız köyleri belirledik. Çünkü hemen her köyde su taşırken bebeğini düşürmüş olan anneler var" dedi.
Araştırma sonunda, Malazgirt ilçesine bağlı 30 haneli Beşçatak Köyü'ne içme suyu ve kanalizasyon şebekesi yapıldı. Beşçatak'a 15 yıl önce gelin gelen Habibe Yıldırım yıllarca omuzlarında su taşıdığını, bu yüzden ilk bebeğini düşürdüğünü anlatarak, vali Özçimen'e teşekkür etti.


    http://www.radikal.com.tr/7668487668480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.