'Sizin yerinizde olabilirdim...'

'Sizin yerinizde olabilirdim...'
'Sizin yerinizde olabilirdim...'

Ordulu çiftçi Süreyya Yılmaz, Nimet Çubukçu?ya, ?Okusam sizin yerinizde olabilirdim. Siz şanslı olduğunuz için oradasınız? dedi. FOTOĞRAF: İSMAİL AKDUMAN / DHA

ORDU - Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, kadınların siyasette sayılarının az olmasınının, adaylık başvurularındaki azlıktan kaynaklandığını söyledi. 
Ordu TESK Otelde Ordu Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen engelli vatandaşlara akülü araç dağıtım törenine Çubukçu da katıldı.
Törenin ardından Çubukçu’nun yanına geçen yıl çiftcilik yarışmasında Ordu birincisi olan Süreyya Yılmaz geldi. Yılmaz, Çubukçu’ya “‘Eğer okutulsaydım sizin yerinizde ben olabilirdim. Siz şanslı olduğunuz için ordasınız” dedi. Kadınların siyasetteki sayılarının az olmasının nedenlerinin araştırılması gerektiğini söyleyen Çubukçu sözlerine şöyle devam etti:
“Genel olarak baktığımızda kadın aday başvuruları çok az. Yüzde 3 oranında bir başvuru oldu. Bu kadar düşük başvurunun olduğu bir yerde çok yüksek sayıda aday olmaması normaldir. Bunları araştırmak lazım. Önümüzdeki seçimlere kadar bu konuda bir hazırlık yapmak lazım. Kadınları cesaretlendirmek lazım. Güçlendirmek lazım. “ (dha)