Skandal!

Kitaba açılan dava

Büyütmek için tıklayınız

Milliyet'in Ankara Temsilcisi Fikret Bila'ya 'Sivil Darbe Girişimi ve Ankara'da Irak Savaşları' kitabı nedeniyle açılan davanın dosyasında, MİT'in bir 'dinleme itirafı' var. Teşkilat, İngiltere Büyükelçisi ile AB yetkilisinin görüşmesini dinlediğini kabul etti.
'Teşkilata ait...'
Belgede şu ifade yer alıyor: "İngiltere Büyükelçisi Peter Westmacott'un, AB'den Michael Leigh ile yaptığı görüşmeye dair 'Çok Gizli' yazı, teşkilatımıza ait olup, belgenin devletin emniyeti ve siyasi menfaatleriyle doğrudan ilgili olduğu tartışmasızdır."
Dava beklemede
Bila'nın avukatı, "MİT Kanunu, böyle bir dinlemeye imkân vermez" dedi. Yazıyı kitaba aldığı için 12 yıl 6 ay hapsi istenen Bila'nın dünkü duruşmasında heyet, DGM'leri kaldıracak yasanın beklenmesine karar verdi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott ile Avrupa Birliği yetkilisi Michael Leigh'ın yaptığı telefon görüşmesine ilişkin bilgiler içeren 'çok gizli' yazının kendi ürünleri olduğunu bildirdi. 'Açıklama', gazeteci-yazar Fikret Bila'ya son kitabı nedeniyle DGM'de açılan davayla gündeme geldi. MİT Müsteşarlığı, Adalet Bakanlığı ve DGM Başsavcılığı'na gönderdiği yazılarda diplomatları dinlediğini itiraf etmekle kalmadı. Aynı zamanda uluslararası bir skandala yol açabilecek nitelikteki olayın mahkeme kayıtlarına geçmesini de sağladı.
'MİT'in yetkisi yok'
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), uluslararası skandala kaynaklık
edebilecek 'telekulak' itirafında bulundu. MİT Müsteşarlığı, Adalet Bakanlığı'na gönderdiği yazılarda, gazeteci-yazar Fikret Bila'nın kitabında yer verilen Peter Westmacott ile Michael Leigh'ın yaptığı görüşmeye ilişkin 'çok gizli' yazının, kendi ürünleri olduğunu bildirdi. Böylece müsteşarlık diplomatları izlediğini veya dinlediğini itiraf etmiş oldu.
Bu durumu mahkeme kayıtlarına geçirmekte de sakınca görmeyen MİT'in yaptığına, söz konusu MİT belgesine kitabında yer verdiği için yargılanan Bila'nın avukatı Şahin Mengü de çok şaşırdı. Mengü, "MİT yazısının hissettirdiği şey, telekulak itirafı gibi ve doğru ise, bu ciddi bir sorun. MİT'in böyle bir yetkisi yok. Uluslararası sözleşmelere göre de bu bir suç ve soruşturma açılması gerekir" dedi.
MİT Müsteşarlığı, gazeteci-yazar Bila hakkında geçen yıl yayımladığı
'Sivil Darbe Girişimi Ankara'da Irak Savaşları' adlı kitabında MİT'e ait gizli belgeleri yayımlayarak suç işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.
Müsteşarlığın, AB ve AB üyesi ülke diplomatlarını dinlediğini itiraf anlamına gelen yazısı, 5 Ocak 2004 tarihini taşıyor.
Adalet Bakanlığı'na hitaben yazılan 'gizli' damgalı yazıda, DGM Başsavcılığı'nın kitaptaki gizli-çok gizli belgelerin 'devletin iç-dış siyasi çıkarlarına taalluk eden evrak olup olmadığı, bunları yayımlamanın devletin güvenliğini, siyasi çıkarlarını ihlal edip etmediği' sorularına yanıt oluşturmak ve söz konusu mahkemeye iletilmek üzere şu bilgiler de veriliyor:
'Belgemiz yayınlanamaz'

  • Milliyet gazetesinin 18. 11. 2003 tarihli nüshasında Bila'nın kitabından alıntılar yapılması üzerine, konu hakkında müsteşarlık yazısıyla bakanlıklar nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur.
  • Mezkûr suç duyurusuna konu haberde ve anılan kitapta yer verilen;
    İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott'un Avrupa Birliği'nden Michael Leigh ile yaptığı görüşmeye dair 'çok gizli' yazı teşkilatımıza ait bir belge olup, söz konusu belgenin devletin emniyeti ve siyasi menfaatleriyle doğrudan ilgili olduğu tartışmasızdır. Bu itibarla mezkûr belgenin yayımlanmasıyla devletin iç ve dış siyasi menfaatlerine zarar verilmiştir.
    MİT Müsteşarlığı'nın, yine Adalet Bakanlığına gönderdiği 4 Aralık 2003 tarihli yazıda, gazeteci yazar Fikrat Bila'nın söz konusu MİT belgesini yayımlayarak hangi suçları işlediği ve cezasının ne olduğunu da anlattığı görüldü.