Skandal içinde skandallar var

İletişim kusuru
Bir ilin emniyeti diğer ilde çalışırken ya bilgi verilir veya ortak operasyon yapılır. Malatya polisi, Van'a niye bilgi vermedi? İki emniyetin karşılıklı ithamlara varan iletişimsizliğinin altında 'köstebek endişesi' mi yatıyor? Sorun uyuşturucu primiyle mi ilgili?
Garip randevu yeri
Malatya ekibi, Van'daki bakım binası nöbetçisine sadece 'Polisiz' diyerek giriyor ve Bayram'ın aracını arıyor. Polis araçlarının bakımının
yapıldığı, kapıda bir polisin beklediği binada satıcılara randevu verilmesi, uyuşturucu araması olağan uygulama mı?
'Kürtçe'siz olur mu?
Hamit Bayram cep telefonunu nasıl serbest kullandı? Bu operasyonda, iddia edildiği gibi, Kürtçe bilmeyen polisin kullanılması tesadüf mü? Yoksa, diğer iddialardaki gibi danışıklı dövüş mü söz konusu? Emniyet'- ten hâlâ tutarlı bir açıklama niye gelmiyor?
Revaçtaki son iddia
Polis işe yarar tedbir almadı: Emniyet kaynaklarındaki son senaryoya göre Malatya polisi tedbirsiz davrandı.
Eski milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram hâlâ firari. İddialar: Bayram, adamları ve eşiyle Kürtçe konuşarak yanındakilerin polis olduğunu ve yerlerini iletti. Malatya polisi, 'Nasıl olsa telefonu dinliyoruz' diye görüşmeleri önemsemedi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan oğlu Hamit Bayram, aradan geçen beş güne rağmen yakalanamadı. Bugüne kadar yapılan açıklamalar ve Emniyet yetkililerinden alınan bilgiler olaydaki esrar perdesini aralayamazken, hergün ortaya yeni senaryolar atılıyor. İddiaların kiminde Malatya Emniyeti'nde görevli polislerin ihmaline yer verilirken, bazılarında ise fatura Van Emniyeti'ne kesiliyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği son bilgilere göre olay, aksiyon filmlerini aratmayacak şekilde gerçekleşti. Son senaryoya göre Hamit Bayram'ın polisin elinden kaçırılmasıyla sonuçlanan uyuşturucu operasyonu, Malatya Emniyet Müdürlüğü'ne ulaşan bir ihbarla başladı. Hamit Bayram'ın uyuşturucu pazarlamak için Malatya'ya geldiği ihbarını alan narkotik polisi, Bayram'ın otomobilini durdurarak arama yaptı. Polis, üzerinde 10 gram eroin ve birkaç gram afyon sakızı bulduğu Bayram'ı gözaltına aldı.
Asıl mal Van'da
Bayram polise verdiği ilk ifadesinde, üzerindeki 10 gramlık eroinin numune, satışa hazır 48 kiloluk asıl malın ise Van'da olduğunu söyledi. Malatya narkotik polisi, asıl mala ulaşabilmek için bir plan hazırladı. Bir narkotik ekibi, Hamit Bayram'ı da yanına alarak Van'a hareket etti. Akşam saatlerinde Van'a ulaşan narkotik ekibi, Van Emniyeti'nin Van-Erciş yolu üzerindeki Bölge Trafik İstasyonu'nun arkasındaki kademesine konuşlandı. Ancak ekip, trafik istasyonunun kapısındaki nöbetçiye, operasyona ve yanlarında bulunan zanlıya ilişkin bilgi vermeden içeri girdi. Ekibin, nöbetçiye sadece 'Biz polisiz' demekle yetindiği öğrenildi. Kademede, Bayram'ın otomobili kanala sokularak arama yapıldı. Ancak otomobilde başka eroin bulunamadı.
Bilgi verilmedi
Bu arada ekip, Van Emniyeti'ni telefonla arayarak, Hamit Bayram'ı uyuşturucu satmak isterken Malatya'da gözaltına aldıklarını ve asıl mala ulaşmak için Bayram ile Van'a geldiklerini bildirdi.
Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri Van'da olanları da şöyle anlatıyor: Narkotik ekibi, gözaltı sırasında el koydukları cep telefonunu Bayram'a vererek adamlarını aramasını ve asıl malı kendilerine verilen başka bir adrese getirmelerini söylemesini istedi.
Tedirgin ses tonu!
Bayram, polisin bu isteğini yerine getirerek kendi cep telefonundan adamlarını aradı ve alıcıların numuneyi beğendiğini, asıl malı teslim almak için Van'da beklediklerini söyledi. Ancak bunları tedirgin bir ses tonuyla ifade etti. Saatlerdir Hamit Bayram'dan haber alamayan adamları, alıcıların Malatya'dan Van'a gelmiş olmalarından kuşkulan-dı. Bayram'ın tedirgin ses tonu adamlarının kuşkularını artırdı.
Bayram ailesi, olup biteni anlayabilmek için Hamit Bayram'ın cep telefonunu
aradı. Arayan Bayram'ın karısıydı. Kürtçe konuşan kadın, Bayram'a nerede olduğunu sordu. Bayram 'Van' yanıtını verdi. Kadın daha sonra yanındakilerin kimler olduğunu sordu. Hamit Bayram yanıt veremedi. Eşi bu kez "Yanındakiler polis mi?" diye sordu. Karısına Kürtçe yanıt veren Bayram, yanındakilerin polis olduğunu onayladı.
Emniyet'e sordular
Bunun üzerine Bayram ailesi, Van Emniyeti'ni arayarak Hamit Bayram'ın gözaltında olup olmadığını sordu. Ancak Bayram Malatya'da gözaltına alındığı için, Van Emniyeti'nde gözaltı kaydı bulunamadı. Emniyet aileye, "Oğlunuz gözaltında değil" yanıtı verdi. Aile, bu yanıt üzerine oğullarının bir çete tarafından kaçırıldığından kuşkulandıklarını belirterek Van Emniyeti'nden yardım istedi. Van Emniyeti, Hamit Bayram'ın otomobiline ait plaka ve eşkâli telsizden anons etti. Ekiplerden, söz konusu otomobile duyarlı olmaları istendi.
Bu arada Hamit Bayram, kendisini gözaltında tutan ekibe eroinman olduğunu, eroin krizine girdiğini söyledi. Polislerden eroin isteyen Bayram, bu isteğine olumlu yanıt alamayınca, "Bari arabada biraz dinleneyim" dedi. Polisler, Bayram'ın otomobilinin arka koltuğundan dinlenmesine izin verdi. Ancak Bayram otomobilinin arka koltuğuna uzandığında, cep telefonu hâlâ elindeydi. Adamlarını tekrar arayan Hamit Bayram, bu kez daha rahat konuştu ve gözaltında tutulduğu yerin tam olarak adresini yakınlarına verdi.
Emniyet yetkilileri, Hamit Bayram'ı gözaltında tutan narkotik ekibinin, Bayram'ın kullandığı cep telefonunu dinlemeye aldırdıkları ve 'Nasıl olsa dinliyoruz' rahatlığıyla cep telefonunu elinden almadıklarını belirttiler. Hamit Bayram'ın ilk aramasından sonra Van sokaklarında Bayram'ın otomobilini aramaya başlayan adamları, adresi öğrendikten sadece birkaç dakika sonra Emniyet'in kademesine ulaştı. Üç ciple kademeyi basan grup, kademenin girişinde kısa süre durakladı.
Ciplerden birinden inen bir kişi kapıdaki nöbetçiyi oyalarken, cipler içeri girdi ve binanın arka tarafına dolanıp Bayram'ı gözaltında tutan nakrotik ekibinin yanına ulaştı. Ciplerden inen silahlı grup, ekibi etkisiz hale getirerek Bayram'ı alıp hızla uzaklaştı. Bu arada Hamit Bayram'ın eski milletvekili olan babası Mustafa Bayram da olay yerinin yakınlarındaydı. Bayram baskına bizzat katılmadı ama yakında bir yere konuşlanarak baskını yönetti.
'Fidye istediler' iddiası
Oğulunu polise teslim etmeye yanaşmayan Mustafa Bayram, daha sonra baskını yapan yedi adamıyla birlikte polise saldırıda bulunmak suçundan tutuklandı. Emniyet yetkililerine göre Bayram verdiği ilk ifadesinde oğlunu kaçıranların kendilerinden 200 bin dolar fidye istedeğini öne sürdü. Ancak daha sonra bu iddiasından vazgeçen Bayram'ın söz konusu baskını oğlunun bir çete tarafından kaçırıldığı kuşkusuyla yaptıklarını söylediği bildirildi.Skandalda yanıt bekleyen sorular
1- Bir ilin emniyeti başka bir ilde operasyon yaparken ya bilgi
verilir ya da operasyon ortaklaşa yürütülür. Malatya polisi, Van polisine neden bilgi vermedi?
2- İletişim 'kopukluğu'nun altında yatan gerçek 'köstebek' endişesi
mi? (Malatya polisinin Van polisine zanlılara bilgi sızdırılır endişesi ile bilgi vermediği öne sürülmüştü)
3- İki il polisi arasındaki 'kopukluk' yoksa 'uyuştucu pirimi'nin paylaşılmak istenmemesinden mi kaynaklanıyor? (Narkotik polisleri ele
geçirilen uyuşturucu bedelinin belirli bir yüzdesini ödül olarak alır)
4- Van'daki kademe binasına gelindiğinde Malatya ekibi, kapıdaki nöbetçiye sadece "Polisiz" diyerek içeri giriyor ve Bayram'ın aracını aramaya başlıyor. Polis araçlarının bakım ve onarımlarının yapıldığı böyle bir binada uyuşturucu araması yapılması, uyuşturucu satıcılarına randevu verilmesi olağan bir uygulama mı?
5- Uyuşturucu satıcılarına böyle bir yerde randevu verilmesi ne kadar mantıklı? Suçlu insanlara polise ait bir yerde, kapısında polisin nöbet tuttuğu bir bina önünde 'Buluşalım' denilmesi ne kadar profesyonelce?
6- İddiaya göre Hamit Bayram cep telefonuyla adamları ile konuşuyor, 'İş tamam' deyip uyuşturucunun getirilmesini söylüyor. Elleri kelepçeli değil ve cep telefonu hep elinde. Daha sonra adamları ve karısı ile tekrar tekrar Kürtçe konuşuyor. Yanındaki polislerin Kürtçe bilmedikleri için hiçbir şey anlamadıkları öne sürülüyor. Oysa yaklaşık 20 yıldır Doğu ve Güneydoğu'da görev yapan terörle mücadele ve narkotik bölümlerinde görev yapan memurların birçoğu Kürtçe bilenler arasından seçilir. Kürtçe bilmeyen polislerin Hamit Bayram'a denk gelmesi tesadüf mü yoksa iddia edildiği gibi bir danışıklı dövüş mü söz konusu?
7- 'Köstebek' iddiasına başka bir boyut da 'cep telefonunun' kimde olduğu sorusu. Emniyet yetkilileri operasyonun başından sonuna dek Bayram'ın telefonunun yanındaki polislerde olduğunu savunmuştu. Telefon polislerde ise Bayram'ın adamlarını kim aradı? Malatya Emniyeti'ndeki isminin açıklanmasını istemeyen yetkililerin iddiası doğrultusunda Bayram'ın yakınlarını kademe binası önünde nöbet tutan Van polisi mi aradı?
8- Malatya ile Van polisi arasındaki 'iletişim kopukluğu' karşılıklı suçlamalara kadar gitti. Alışverişe konu olan 48 kilogram eroinin 'baskın' sırasında kaybolduğu ileri sürüldü. Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı açıklama ile böyle bir durum olmadığını belirtse de iki il emniyeti neden böyle bir suçlama yarışına girişti?
9- Toplumsal olaylarda bile silah kullanmaktan çekinmeyen polis böyle bir uyuşturucu operasyonunun tam ortasında üç cip dolusu eli silahlı adamı karşısında görünce neden karşı koymadı?