Skandalda 3. perde

Bu ilk değil
İsrail IMI şirketinin istediği tank ihalesinin şartnamesini hazırlayan Kara Kuvvetleri Teknik Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Akçay görevden alındı. Aynı projeyle ilgili Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndaki Tamgaç istifa etmiş, Başbakanlık Güvenlik Başkanı Firuz Kırış görevden alınmıştı.
Rüşvete yalanlama
Genelkurmay yetkilileri Akçay'ın Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı emrine alınmasının rüşvet iddialarıyla ilgisi olmadığını söyledi. Milli Savunma Bakanı Çakmakoğlu da Tamgaç'ın istifasını işi geciktirdiği için istediğini söyledi.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

ANKARA - Başbakanlık ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nı (SSM) karıştıran 'tank modernizasyonu eksenli' skandal genişliyor. Tank modernizasyonu projesinin şartnamesini hazırlayan Kara Kuvvetleri Teknik Hizmetler Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Akçay'ın, 4 Ekim'de görevden alındığı öğrenildi.
Genelkurmay yetkilileri, Akçay'ın daha pasif bir görev olan Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı emrine alınmasının 'söz konusu gelişmelerle bağlantısı olmadığını' söyledi. SSM Müsteşar Yardımcılığı'ndan 3 Ekim'de istifa eden Ünal Tamgaç da ordudan emekli olmadan önce, tuğgeneral Akçay gibi Teknik Hizmetler Daire Başkanı'ydı. Kaynaklar, Kara Kuvvetleri Teknik Daire Başkanlığı'nın lağvedilerek, Lojistik Daire Başkanlığı altına verilmesinin tartışıldığını söyledi.
Başbakanlık Güvenlik İşleri Başkanı Firuz Kırış hakkında soruşturma açılması ve SSM Müsteşar Yardımcısı Tamgaç'ın istifaya zorlanmasıyla su yüzüne çıkan skandalın en önemli nedeninin 'projede tek kaynaktan, yani İsrail IMI şirketinden alım olduğu' değerlendirmesi yapıldı.
Ordu mensuplarının da zan altında kalmasının ardından SSM Müsteşarı Dursun Ali Ercan, askeri kanadın eleştiri odağı oldu.
İsrail: Rüşvet vermedik
İsrail Savunma Bakanlığı, dün açıklama yaparak IMI'ın İsrail devlet şirketi olduğunu, 'her işlemi kanun ve kurallar çerçevesinde yaptığını ve Türk bürokratlarına
rüşvet vermediğini' ilan etti.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterinde bulunan yaklaşık 940 adet M-60 tipi tankın modernizasyonuna yönelik çalışmalar, emekli orgeneral Çevik Bir'in Genelkurmay İkinci Başkanlığı döneminde başlatıldı. TSK'nın yeni ana muharebe tankı alımına da gideceği göz önünde bulundurularak, bu iki projenin aynı kaynaktan alınmasının hem teknik hem maddi açıdan yararlı olacağı değerlendirmesi yapıldı. Bu çerçevede, ABD-Türkiye-İsrail üçgenindeki ilişkiler de dikkate alınırken, İsrail firması IMI, M-60 modernizasyonunu tamamlayan tek firma olarak ön plana çıktı.
Ancak Türkiye'deki kriz, ana muharebe tankı projesinin ertelenmesine neden oldu. Öncelik 170 tankın modernizasyonuna verilince, daha önce alınmış karar doğrultusunda IMI 'tek kaynak' olarak düşünüldü ve 2000 yılında görüşmelere başlandı. Görüşmelerde Türk tarafı 'teknoloji transferi' üzerinde dururken, IMI buna yanaşmadı. Ayrıca maddi koşullarda da tam bir anlaşma sağlanamayınca, 1 milyar dolar seviyesindeki proje sürüncemede kaldı. Savunma kaynakları,
yaklaşık 3 bin M-48 ve Leopard tanklarının daha önce milli kuruluşlarca modernize edildiğini örnek göstererek, M-60 tanklarının da sistemi benzeyen Leopard tankları gibi ASELSAN tarafından modernize edilebileceğine işaret etti.
***
Çakmakoğlu'nun Tamgaç yorumu
Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, dün Kayseri'de gazetecilerin soruları üzerine, SSM Müsteşar Yardımcısı Ünal Tamgaç'ın istifasını, herhangi bir şirketten rüşvet alması değil, 'projeleri geciktirmesi nedeniyle' istediğini söyledi.
Bakan Sabahattin Çakmakoğlu, gelişmelerle ilgili şu bilgileri verdi:
"Biz bu silah projelerinin daha süratli sonuçlandırılmasını arzu ediyorduk. Projelerin hızlandırılması, zamanında yetiştirilmesi esastır. Bu projelerde bazı gecikmeler, ilerleme kaydedilememe gördük. Bunun için uzun zamandan beri orada çalışanlarda görev değişikliği yapılabileceği şeklinde kendilerine bilgi iletilmesini rica ettik. Bunun üzerine müsteşar yardımcısı kendi arzusuyla istifasını verdi."
***
Müsteşarlığın yapısı
Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) bir müsteşar ile ekonomik, teknik ve idari işlerden sorumlu üç müsteşar yardımcısından oluşuyor. Müsteşar yardımcılarından emekli tuğgeneral Ünal Tamgaç istifa etti. Müsteşarlık görevini halen Prof. Dursun Ali Ercan (sivil) yürütüyor. Müsteşar yardımcıları ise Faruk Özlü (sivil) ve Özer Altınışık (emekli general).
Müsteşarlık, 1325 sayılı Milli Savunma Bakanlığı'nın Görev ve Teşkilatı Hakkında Kanun gereğince kuruldu.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonunu amaçlayan kurum, bakanlık karargâhıyla birlikte Genelkurmay Başkanlığı'nca tespit edilen modernizasyon hedeflerine ulaşmada tedarik ve temin yöntemlerini belirlemek ve geliştirmekle görevli.
***
Tanklara rötuş
Motor gücü 750 HP'den 1200 HP'ye çıkartılacak.
Namlu çapı büyütülerek (120 mm), menzil uzatılıp tahrip gücü artırılacak.
İsabet hassasiyeti sağlayacak atış kontrol sistemi monte edilecek.
Modernizasyonda tank zırhlarının güçlendirilmesi de düşünülüyordu. Ancak IMI bu hizmeti vermiyor.