Skandaldaki üç MİT'çi

Fransa'da yakalandığında üzerinden MİT mensubu Yavuz Ataç'ın kırmızı pasaportu bulunan Alaattin Çakıcı'nın Viyana'da yakalandığında da üzerinde emekli MİT'çi Faik Meral'e ait yeşil pasaport çıkmıştı.

ANKARA - Fransa'da yakalandığında üzerinden MİT mensubu Yavuz Ataç'ın kırmızı pasaportu bulunan Alaattin Çakıcı'nın Viyana'da yakalandığında da üzerinde emekli MİT'çi Faik Meral'e ait yeşil pasaport çıkmıştı. Meral'i hedef alan sert bir açıklama yapan MİT, daha önce MİT'in bazı operasyonlarında kullanıldığı iddia edilen Çakıcı'nın Meral'le ilişkisinin 'kurumsal' değil 'kişisel' olduğu mesajını vermişti.
Ancak, Çakıcı'nın yurtdışına kaçırılışıyla ilgili soruşturmada MİT Dış Operasyonlar Daire Başkan Yardımcısı Kaşif Kozinoğlu'nun da adına ulaşıldı. Kozinoğlu'nun soruşturma çerçevesinde ifadesini alan savcıya, Çakıcı'nın bir suikast hazırlığında olduğu ihbarı üzerine inceleme yaptıklarını anlattığı öne sürüldü. MİT de, Kozinoğlu'nun Çakıcı'nın firarıyla ilişkisinin kurulmasına karşı çıktı.
Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan binbaşı rütbesiyle emekli olan Kozinoğlu'nun adı ilk İP lideri Doğu Perinçek'in Susurluk skandalından sonra yazdığı, 'Çiller Özel Örgütü' kitabında geçmişti. Perinçek'e göre Kozinoğlu, Çiller ekibinin özel kuvvetlerle bağlantısını sağlıyordu ve Susurluk skandalında da Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'la ilişkili isimler arasındaydı. Eski MİT'çi Mehmet Eymür de Kozinoğlu'nun, 'Atasagun'un özel operasyonlarda sağ kolu' olduğunu söylemişti.