Slip mayoyla yağlı güreş kızdırdı

Slip mayoyla yağlı güreş kızdırdı
Slip mayoyla yağlı güreş kızdırdı

FOTOĞRAF: CAVİT YILDIRIM / DHA

MUĞLA - Kıspet bulamayan turistlerin mayoyla er meydanına çıkması “Güreş peygamber sporu, saygı duymak lazım” diyen pehlivanları kızdırdı. Turizmci güreş ağası ise “Sadece plajda yatmak tatil değil, bizim kültürel değerlerimizi paylaşmalıyız. Önümüzdeki yıl yapılacak güreşlere de çok sayıda turisti davet edeceğiz” dedi.
Muğla’nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe beldesi Yerküpe yaylası, önceki gün 17. Menteşe Beşpınar Yağı Güreşleri’ne ev sahipliği yaptı. Güreşlerde Türkiye’nin farklı illerinden 185 pehlivanın yanı sıra dört de turist yağlanıp meydana çıktı. Kıspet bulamayan turistler mayolarıyla güreşti. Üç turisti yenerek birinci olunca davul zurnayla meydanda dolaştırılan Rus Alexey Anvriev hayatında ilk kez yağlı güreş yapmış: “Bir anda karar verip çıktım. İnanılmaz bir tatil deneyimi oldu. Güreş, yaptığım sporların en zoruydu.”
Pehlivanlar durumdan pek memnun olmadı: “Turistlerin yağlı güreşle alakası yok.  Turistlerin kispet giymeleri daha iyi olurdu. Güreş peygamber sporu, o yüzden bu spora saygı gösterilmesi lazım.”
Muğla Valisi Ahmet Altıparmak ve Menteşe Belediye Başkanı Mesut Karataş ise 600 turistin izlediği yağlı güreşlere gösterilen ilgiden memnun kaldı. Vali Altıparmak, “Güreş bizim ata sporumuz, bunu yaşatmak şimdi daha önemli. Turistler, güreşin nasıl yapıldığını ve zorluklarını gördüler” derken güreş ağalığını 105 bin lira bağışlayarak ikinci kez kazanan Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz kararlı:
“Türkiyemiz kum ve güneşten ibaret değil. Sadece plajda yatmak tatil değil, bizim kültürel değerlerimizi onlarla paylaşmalıyız.Önümüzdeki yıl yapılacak güreşlere de çok sayıda turisti davet edeceğiz.” Güreşlerde ‘Başpehlivan’ Recep Kara oldu. (aa)