Slogan atan çocuğa altı ay 20 gün hapis cezası

MESUT HASAN BENLİ Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Ekim 2008 tarihinde bir gösteride slogan atan 16 yaşındaki B.İ'ye 6 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme 'Biji Serok Apo (Yaşasın başkan Apo) sloganı attığı ve örgütü temsil eden bez parçasını salladığı' gerekçesiyle tutuklanan B.İ. için lehte hiçbir hükmü kullanmadı.MESUT HASAN BENLİ

Slogan attığını kabul eden ve pişman olduğunu söyleyen B.İ. ise “Y., polisler gelince bu bayrağı benim üzerime attı ve kaçtı” diye konuştu.
18 Ekim 2008 günü Abdullah Öcalan’ın kötü muamele gördüğü gerekçesiyle Diyarbakır’da çeşitli protesto gösterileri düzenlendi. 16 yaşındaki B.İ., o gün tutuklandı. Cumhuriyet Savcısı, B.İ’nin ‘Terör ögütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. B.İ’ye 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. B.İ, mahkemde “Olay sırasında Biji Serok Apo şeklinde slogan attım. Ancak Y. isimli kişi bu bez parçasını sallıyordu. Polisler gelince bu bayrağı benim üzerime attı, kaçtı... Slogan attığım için pişmanım” dedi. Mahkeme ise B.İ’nin suçunun terör suçu kapsamında olması nedeniyle, cezasını ‘para cezası’ veya ‘hükmün açıklanması geri bırakılması’ gibi lehe hükümleri uygulamadı.
B.İ.’nin avukatı, “O yaştaki bir çocuk, terörün kapsamını anlayabilecek, suçun neden ve sonuçlarını anlayabilecek bir nitelikte değil. Psikoloji kötü, çiçekçide çalışan bir çocuk. Attığı sloganın anlamını bilecek yeteneğe sahip değil” dedi.