'Slogan attı' diye vurulan sağır dilsiz kız öğrenciye TBMM'den ret!

'Slogan attı' diye vurulan sağır dilsiz kız öğrenciye TBMM'den ret!
'Slogan attı' diye vurulan sağır dilsiz kız öğrenciye TBMM'den ret!
Gaziantep Şahinbey'de bir eylemde 'slogan atarken' vurulan ve felç olan 10. sınıf öğrencisi Şehriban Sertkal için TBMM'ye verilen araştırma önergesi AKP'li vekillerin oylarıyla ret edildi.

RADİKAL - İç Güvenlik Paketi görüşmeleri ile tartışılan TBMM'de önceki gün yapılan bir konuşma inanılmaz bir olayı gündeme getirdi. HDP Milletvekili Özdal Üçer'in konuşmasında anlattığı olayı Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Doğan bugün yayınlanan yazısında aktardı. İşte, 'Lise öğrencisi Şehriban Sertkal' başlıklı o yazı:


Omsundan, kalçasından, bacağından. Kimin vurduğu belli değil, bir eylem sırasında vuruluyor. Gaziantep Şahinbey ilçesinde onuncu sınıf öğrencisi Şehriban Sertkal.
Polis tutanaklarına göre, "Şehriban eylemi yönlendiriyor, slogan atıyor", polis tutuklanmasını istiyor. Yaralı olduğu için hastaneye kaldırılıyor. Devamını Van milletvekili Özdal Üçer önceki gün Meclis kürsüsünden anlatıyor:

"Tutuklamaya teşebbüs ettikleri, hastane yetkililerine, doktorlara baskı uygulayarak, 'Bu kişi teröristtir, buna insani muamele uygulamayın' diyor, genç kız hastanede
yeterli tedavi alamadığı ve ameliyat edilmediği için yatak hastalığına yakalanıyor. Şu anda bu genç kız tekerlekli sandalyede, felçli". (24 Şubat 2015, Meclis tutanağı.)

KORKUNÇ

Buraya kadar zaten çok vahim. "Teröristtir, siz bu kızı tedavi etmeyin" baskısında bulunmak ne demek? 18 yaşındaki bir kız için ne bu telaş, bu baskı? Hipokrat yemini
etmiş doktorlar baskıya nasıl boyun eğiyor? Savaşta bile yaralı esirler, yani düşmanlar tedavi edilirken, bu nasıl insanlık dışı tavır?
Burada bitmiyor. Daha korkuncu şimdi. HDP milletvekili Özdal Üçer yeri göğü sarsıyor:
"Derin devlet tarafından vurulan ve slogan attı iddiasıyla terörist ilan edilen Şehriban Sertkal sağır ve dilsiz". (Meclis tutanağı.)
Neeeeee? Slogan attı diye vurulan, felç olan Şehriban sağır ve dilsiz, neeeeee? Biz kimiz, neredeyiz, neler oluyor bu ülkede?

RET

Üçer kürsüde devam ediyor, "Şehriban Kürt olmasaydı, Türkiye 'de yer yerinden oynardı". Açıklama sonrasında HDP olayla ilgili Meclis araştırması açılmasını istiyor.
İki-üç AKP milletvekili araştırma açılması aleyhinde konuşuyor.
Ve Şehriban trajedisinde son nokta: AKP oylarıyla Meclis araştırması açılması reddediliyor. Geçmiş olsun Türkiye. Bin defa, milyon defa geçmiş olsun. Kıyamete
yolculuk böyle bir şey galiba.


  http://www.radikal.com.tr/130163313016335

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ahmet Hakan'dan rica - user452215

  Ahmet Hakan'dan ricam, en sakin 4 AKP milletvekilini Tarafsız Bölge'ye çağırıp neden red oyu verdiklerini anlattırsın. Muhalif kimse çağırmasın, sadece Ahmet Hakan sorsun, rahat konuşsunlar, biz de dinleyip ilimlerinden feyz alalım. Bilmediklerimizi öğrenip, irfanımızı genişletelim.

  İnsanlık ölüyor... - user914580

  Meclisi intikam aracı haline dönüştürdüler... Önce suçlu diye masumları yakalıyorlar, sonra kanun çıkarıp suçlu ilan ediyorlar... Böyle nereye kadar? bir yerde bu tren raydan çıkar...

  Nereye kadar böyle.. - Hüseyin Deniz Demir

  Nereye kadar böyle zorbalık... İnsan olmaktan utandığımız dönemlerden geçiyoruz bize bunu yaşatanlar hiç gün görmesinler. İnanın o kadar çok şey söylemek istiyorum ama bir şey söylemiyorum.

  Bırakın Duygu Sömürüsünü - user975045

  Fırat Çakıroğlu Kürt değildi, rektörlüğe defalarca tehdit edildiğini bildirdi, hiçbir şey yapılmadı. Sonuç? Öldürüldü. Etnik köken vurgusuyla demagoji yapmayı bırakın artık.

  Lâl Dilim - user834102

  Söylenecek tek kelime yok, yüz karası bir durum, faşistliğin en belirgin ispatı. "Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu... İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu." Pir Sultan Abdal