Sloganla postal sesi arasında

Canlı yayın aracının çevresinde bir kıpırdanma var: poşusunu takmış, iki parçalı yerel giysisi 'şelli şepik'ini giyinmiş yaşlıca adam, araçtaki televizyondan ilçenin görüntüsünü görmüş, 'Şemzina dit!' (Şemdinli göründü) diyor.

ŞEMDİNLİ - Canlı yayın aracının çevresinde bir kıpırdanma var: poşusunu takmış, iki parçalı yerel giysisi 'şelli şepik'ini giyinmiş yaşlıca adam, araçtaki televizyondan ilçenin görüntüsünü görmüş, 'Şemzina dit!' (Şemdinli göründü) diyor. İlçe, poşulu yaşlı gibi, ne 'resmi adı' Şemdinli'yi benimseyebilmiş ne de Kürtçesi ile 'Navşar'da kalabilmiş. İkisini birleştirip 'Şemzina' diyorlar. Şemdinli'nin iki mahallesi de tıpkı adı gibi, arada kalmışlığı temsil ediyor.
Kulubün tabelası
Altınsu Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi'ni de içine alıyor. Meydandaki Şemdinli Noterliği, balkonuna tıka basa doldurulan kışlık odunu ve yarım bir direğe asılmış Türk bayrağı ile hemen beliriyor. Şemdinli Spor Kulubü'nün tabelası ise amatör ligden de düştüğü günden beri 'anı olsun' diye indirilmiyor. Noter binasının tam karşısında DEHAP ilçe binası var. Ne vakit bir 'protokol' balkona çıksa üst ve yan katlardaki çocuklar da balkonlara tünüyor, 'halolara' (dayı) alkış tutuyor.
Bu mahallede yaşam hızlı akıyor: Gençler bu caddede 'bir sloganlık' mesafelerle yürüyor, şelli şepikli yaşlılar ezan vakti camide, 'iki ezan' arasında ise eylemde saf tutuyor, partililer 'Hevalo' (Arkadaşlar) diye buradan sesleniyor. İlçenin diğer ucu, Moda Mahallesi. Kaymakamlık, jandarma karargâhı, ilçe emniyet müdürlüğü, 23 Nisan Anaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, subay lojmanları iç içe. Moda Mahallesi, çukurunda 'devleti' ve içinde artık pas tutmuş kaçakçılara ait kamyonların bulunduğu gümrük parkını saklıyor.
Burada, jandarma yeşili ve polis mavisi, çocuk hercailiği içinde eriyor. Cumhuriyet İlköğretim Okulu ya da 23 Nisan Anaokulu'nun bahçesinden dışarı zıplayan plastik top her an bir panzerin altına kaçabiliyor. Şemzina gibi, ilçe halkı ve 'emniyet güçleri' de arada kalmışlığı tadıyor. İbrahim Öpengin, karargâhı gösterip, 'İki kardeşim, asker, İskender, Silopi'de; Mehmet, Mardin'de. Haşim de Van'da üniversitede. Türk dili ve edebiyatı okuyor' diyor.
İlçede kalan asker
Ö.D., iki günlük asker... Acemi birliğini Samsun'da bitirip iki gün önce Şemdinli'ye gelmiş... İlk gün birliğine teslim olması gerektiği halde 'sokağa çıkamadığı' için bir gün geç kalmış. Olaylar büyümeseymiş, minibüs de olsaymış...
Navşar, Şemdinli ya da Şemzina... Üç isim de bir gerçeği değiştirmiyor: İlçenin bir ucundan slogan, diğerinden postal sesi eksilmiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7630007630000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.