SMS'de Türkçe karakter pahalı

Cep telefonuna yazılan kısa mesajda Türkçe karakter kullanıldığında, mesaj bir değil, birden fazla seferde gönderilebiliyor. Bu da faturayı kabartıyor. Mağdur olmamanın yolu İngiliz ya da GSM alfabesi kullanmak.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Özellikle genç cep telefonu kullanıcılarının günlük hayatında önemli yer tutan kısa mesaj servisi (SMS), Türkçe yazanlara maddi darbe vuruyor. Türkçe karakterler, bir mesaja bir yerine iki veya daha fazla kez fatura kesilmesine yol açabiliyor.
GSM operatörleri, bu sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını söylüyor. Cep telefonu üreticileri ise dil seçeneği olarak 'Türkçe' yerine İngilizce ya da GSM alfabesi kullanılmasını tavsiye ediyor.
Cep telefonlarından kısa mesaj gönderirken Türkçe karakterlerin (ç, ğ, İ, ö, ü, ş) kullanılması, bir yerine birden fazla kez mesaj gönderilmesine neden olabiliyor. Bu durum sadece bir kez mesaj yazdığını sanan kullanıcının faturasına da yansıyor. Son dönemde kullanıcıların operatör şirketlere, "Ben o numaraya sadece dokuz mesaj gönderdim ama 41 mesaj parası ödedim" gibi fatura itirazları yapması, bu gerçeği ortaya çıkardı.
Nokia yetkilileri SMS'de 'unicode' denilen uluslararası GSM alfabesinin esas alındığını söyledi. Telefonda 'Unicode' ve İngilizce dışında bir dile ait harfler kullanıldığında tek harfi simgelemek için kullanılan karakter sayısı artıyor. Bazı modellerde 'unicode'dan farklı yazılım kullanılınca böyle bir sorun yaşanmıyor.
GSM operatörleri de bir mesaja birden fazla fatura sorununun, cep telefonlarının Türkçe karakterlere uyumsuzluğundan kaynaklandığını belirtti. Turkcell yetkilileri cihazların 'dil' ayarlarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Tüm GSM operatörlerinde bir mesaj '160 karakter'dir. Biz cihazın bize gönderdiği mesaj adedini faturalandırıyoruz" dedi. Telsim yetkileri de cep telefonlarının Türkçe karakterle yazılırsa bir mesajda 160'la sınırlı karakter sayısının 70'e düştüğüne dikkat çekerek, "70 karakteri geçen mesajlar, GSM operatörünün santralına iki veya daha fazla parçaya bölüp gönderiliyor. Örneğin 160 karakterle yazılan mesaj, Türkçe karakter kullanıldığında cihazlardan 70+70+20 olarak üç SMS halinde gönderilmektedir" diye konuştu.
'Kılavuza başvurun'
Sony Ericsson yetkilileri ise "GSM alfabesi ve İngilizce dışında Türkçe dahil diğer dillerin kullanılması durumunda, 160 karakter olan mesaj limiti 60 karaktere kadar düşüyor" diye konuştu. Sorunu giderecek ayarlama işlemi telefon modellerine göre değişiyor. Yetkililer kullanma kılavuzu ya da yetkili servislerden yardım alınmasını istedi.Ayarlama nasıl yapılıyor?
Bazı marka ve modellerde 'dil' ayarı şöyle yapılıyor:
Nokia telefonlarda ayarlar bölümünden telefon ayarlarını seçip, dil seçeneğinden GSM alfabesi veya İngilizceyi işaretleyin. Bazı modellerde ise mesaj ayarlarına girip, ortak bölümündeki karakter desteğinin GSM alfabesine ayarlanabiliyor.
Samsung E360 marka telefonda menüden mesaj bölümüne girip, ayarlardan kısa mesajlarda yer alan karakter desteğini, 'Automatic' veya 'GSM Alphabet' şeklinde ayarlayın.
Sony Ericsson T610, T630, Z600'da mesajlar bölümünden SMS'e girip 'Yeni Mesaj'ı tıklayın. Daha sonra 'yaz'ı seçip, seçim bölümünden 'Ulusal Harfler' 'kapalı' şeklinde ayarlanmalı.


    http://www.radikal.com.tr/7361107361100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.