'Sniper' çocuklar neyse ki kötü nişancıymış!

'Sniper' çocuklar neyse ki kötü nişancıymış!
'Sniper' çocuklar neyse ki kötü nişancıymış!
İki çocuk bilgisayar oyunundan etkilenip iddiaya üzerine 3 kişiyi yaraladı. Çocukların isabetsiz atışları yaralı sayısının artmasını önledi. İki çocuk tutuksuz yargılanacak


Turaç TOP


İZMİR - İzmir'de, 5 gün arayla yolda yürüyen veya otobüs durağında bekleyen 1'i kadın 3 kişiye havalı silahla ateş açarak yaralanmalarına neden olan H.B. ve O.B., tutuksuz yargılanacak. Yaşları küçük olduğu için polis tarafından ifadeleri alınmayan çocukların, ‘macera olsun diye’ ateş açtıkları, yaralananların dışında çok daha fazla kişiyi vurmaya çalıştıkları, ancak isabet ettiremedikleri de öğrenildi. Bilgisayar oyunlarından etkilendikleri öğrenilen çocukların 15 gündür bu şekilde ateş açtıkları, kaportacıda çalışan O.B.'nin arkadaşı H.B.'yi ziyarete gittiğinde, korku yaratan eylemlerini gerçekleştirdikleri saptandı.
Olay, Basmane Semti Fevzipaşa Bulvarı üzerinde 5 gün içinde 1'i kadın 3 kişinin havalı silahla açılan ateş sonucu yaralanmalarıyla başlamış, polisin titiz çalışması sonucu aydınlatılmıştı. İlk olarak, geçen 5 Eylül'de, otobüs durağında bekleyen 71 yaşındaki Şenay Şengül, nereden atıldığı belli olmayan ancak havalı bir silahtan çıktığı belirlenen bilyenin göğsüne isabet etmesi sonucu yaralandı. Göğsündeki acıyla yakındaki özel bir hastaneye giden Şengül, tedavisinin ardından taburcu edildi. 5 gün sonra, aynı bulvar üzerinde yürüyen 64 yaşındaki Refik Zeytinci vücuduna isabet eden saçmayla yaralandı. Hastanede tedavi edilen Zeytinci de taburcu edildi. Bu olaydan iki saat sonra aynı yerde otobüs durağında bekleyen 41 yaşındaki Berat Özkay da açılan ateş sonucu testislerinden vuruldu. Kanlar içinde kalan Özkay, hemen yakındaki özel hastaneye kaldırılıp tedaviye alındı.
Aynı yerde üç kişinin benzer şekilde vurulması üzerine harekete geçen Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olayların rastgele yaşanmadığı ihtimalini değerlendirdi, çevredeki işyerlerini mercek altına alındı. Vatandaşlara dehşet yaşatan şehir magandasının izini sürüp peşine düşen polis, soruşturmayı derinleştirdi. Olay yerinin hemen karşısındaki bir havalı silah malzemeleri satış dükkanında çalışan H.B. ile kaportacı da çalışan arkadaşı O.B.'nin çelişkili konuşmaları yakayı ele vermelerine neden oldu. Sabıkaları bulunmadığı belirlenen çocukların, kendi aralarında, ‘Vurursun, vuramazsın’ diye iddiaya girerek, kendilerini gizleyip işyerindeki havalı tabanca veya tüfekle insanları hedef alarak ateş açtıkları saptandı. Gözaltına alınan çocuklar, savcının talimatıyla serbest bırakılıp ailelerine teslim edildi.TUTUKSUZ YARGILANACAK


Savcının talimatı doğrultusunda, H.B. ve O.B., bugün sabah saatlerinde Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği ekipleri tarafından İzmir Adliyesi'ne sevk edildi. ‘kasten adam yaralamak’ suçundan Adliye'ye getirilen çocukların, rahat tavırları dikkat çekti.
Yaşları küçük olduğu için ifadeleri polis tarafından alınmayan çocukların, ikili görüşmelerde, macera olsun diye böyle bir şeye başladıklarını, yaklaşık 15 gündür, yaralananların dışında çok daha fazla kişiye ateş açtıklarını, ancak isabet ettiremediklerini söyledikleri öğrenildi. H.B. ve O.B., önce savcı karşısına çıktı. O.B. savcıya ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Ateş ettiği belirtilen H.B. ise tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. H.B. de ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bilgisayar oyunlarından etkilendikleri öğrenilen çocukların, savcıya ve mahkemede verdikleri ifadelerinde, insanlara değil, elektrik direğine ateş ettiklerini, yaralananları görmediklerini söyledikleri öğrenildi. Çocuklar merak nedeniyle havalı tüfeği kullandıklarını, ‘macera olsun diye’ elektrik direğini hedef aldıklarını söyledi. (dha)