Snowden nasıl dinlenecek?

Snowden nasıl dinlenecek?
Snowden nasıl dinlenecek?
Alman istihbaratlarının kontrolünden sorumlu Parlamento Kontrol Komitesi'nin (PKGr), casusuluk iddialarına ilişkin Amerika'ya giden heyetin temasları ile ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın nasıl dinleneceği konularını ele alındığı bildirildi.

BERLİN - Parlamento Kontrol Komitesi'nin (PKGr) bugün yaptığı özel toplantıya casusluk faaliyetlerine ilişkin Amerika 'da görüşmeler yapan iç isthabarat servisinden sorumlu Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans-Georg Maassen ve Dış İstihbarat Servisi'nin (BND) Başkanı Gerhard Schindler de katıldı.

PKGr'nin toplantıda, geçen hafta ABD 'de görüşmeler yapan Alman istihbarat servislerinin yetkililerinin de katıldığı ifade edildi.  İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Snowden'ın Moskova'da ne şekilde dinleneceğinin inceleneceğini söyledi.  Snowden'a sığınma hakkı verilemeyeceğini yineleyen Friedrich, Snowden'ın Moskova'da dinlenmesinin hangi hukuki koşullar altında yapılacağının açıklığa kavuşturulması gerektiğini kayetti.

Alman hükümetinin istihbarat servislerinden sorumlu Devlet Bakanı Roland Pofalla da PKGr toplantısında Washington'da yapılan görüşmelerle ilgili bilgi verdi.
Almanya ile ABD arasındaki işbirliğinin yeni temeller üzerine oturtulması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Pofalla, ABD Başkanı'nın aralık ayı ortasında Amerikan istihbarat servislerinin incelemesiyle ilgili bilgi vereceğini kaydetti.

Pofalla, Almanya ve ABD'nin istihbarat alanındaki işbirliğinin yeni bir temele oturtulması ve kaybolan güvenin yeniden kazanılması konusunda böylelikle bir fırsatın yakalanabileceğini kaydetti.

PKGr Başkanı Thomas Oppermann da Alman topraklarında casusluk yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, dinleme faaliyetleri konusunda düzenleneme yapılmasını istedi.
Snowden'ın Moskova'da dinlenmesi konusunda Alman hükümetinin inceleme yapmasının istenildiğini belirten Oppermann, ancak bunun Snoweden için tehlikeli olmaması gerektiğini kaydetti.

Opparmann, Snowden'ın Almanya'da dinlenmesinin şu an söz konusu olmadığını belirtti. (AA)