Sodacıların özrü de patladı!

Patlayan soda şişesi için şirketin Dr. Hayati Şener'e gönderdiği 'özür hediyesi', kamera şakası gibi bir sonuca yol açtı. Bir kasa 'özür' sodasından beşi patladı.

MUĞLA - Patlayan soda şişesi için şirketin Dr. Hayati Şener'e gönderdiği 'özür hediyesi', kamera şakası gibi bir sonuca yol açtı. Bir kasa 'özür' sodasından beşi patladı. Şener patlamaları yarasız atlatırken, firma topu şişelere attı.
İki çocuk babası Dr. Hayati Şener, iki hafta önce Bodrum'un Ortakent-Yahşi beldesinde büyük bir alışveriş merkezinden maden suyu aldı. Torbada bekleyen şişelerden biri patladı, kapağı da tavana fırladı. Şener'in şansı, iki metre uzakta olmasıydı. Hem alışveriş merkezini, hem maden suyu fabrikasını arayan Şener'e beş gün sonra maden suyu firmasından özür mektubu eşliğinde bir kasa soda geldi. Ancak önceki gün de, hediye şişelerden beşi peş peşe patladı! Salon cam kırıklarıyla doldu. Şener şaşkın: "Şaka gibi geliyor. Bunlar mayın gibi."
'Hata Şişe Cam'ın'
Şirket yetkilisi Neşe Kılınçoğlu'ysa hatanın Şişe Cam Fabrikaları'nda olduğunu iddia etti: "Şişe Cam'ın yeni taşındığı tesislerde üretilip bize gönderilen şişelerin ağızları ince, çatlak ve hatalı. Durumu fabrikaya ilettik, düzelteceklerini söylediler. Şubat-mayıs imalatlarında hata var. Yoğun şikâyet alıyoruz. Hatalı ürünleri piyasadan çekmeye başladık."
'Hatalısı patlamaz kırılır'
Şişe Cam Ambalaj Grubu Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Ekrem Barlas'sa "Bu şişelerin bizden çıkıp çıkmadığını kontrol etmemiz gerek" dedi, "Ayrıca hatalı, ince ağızlı veya çatlak şişe patlamaz, dolumda kırılır. Bir şişenin dolumdan sonra patlaması için standardın üzerinde doldurulmuş olması, öngörülmüş karbon miktarının fazla olması, ısıya maruz kalması ya da darbe alması gerek. Ayrıca, sadece sodalar değil, genleşmeye müsait tüm ürünlerin güneşe ve darbeye maruz kalmasından kaçınmak gerek. Dolumda da şişenin tepesinde tüm hacmin yüzde 4-yüzde 7'si oranında boşluk bırakılması gerekiyor."
Şişecam'da her aşamada kalite kontrolü bulunduğunu vurgulayan Barlas, şişelerin hiçbir etkiye maruz kalmaksızın art arda patlamasının 'neredeyse imkânsız' olduğunu ekledi.
Soda patlamaları son birkaç yılda en az beş kişiyi yaraladı. Son olarak İzmirli Mine Orhan'ın gözünde yüzde 80 görme kaybı oluştu. (dha, Radikal)