Şoföre haftada 24 saat izin şart

Her yıl on binlerce insanın yaşamına mal olan trafik kazalarını azaltmaya çalışan Karayolları Genel Müdürlüğü, şoförlerin çalışma koşullarını yeniden belirledi.

ANKARA - Her yıl on binlerce insanın yaşamına mal olan trafik kazalarını azaltmaya çalışan Karayolları Genel Müdürlüğü, şoförlerin çalışma koşullarını yeniden belirledi. Resmi Gazete'de yayımlanan Trafik Yönetmeliği değişikliğine göre, sürücülerin devamlı olarak araç kullanma süresi 5 saatten 4.5 saate indirildi. 4.5 saatin ardından en az 45 dakika hiçbir iş yapmadan dinlenmek zorunda kalacak sürücüler, önceki yönetmelikte olduğu gibi 24 saat içinde toplam 9 saatten fazla araç kullanamayacak, aynı gün en az 11 saat kesintisiz dinlenecek.
Şoförler en fazla altı gün araç kullanma süresinden sonra bir gün (24 saat) hafta tatili kullanacak. Düzenli seferler haricindeki uluslararası yolcu taşımacılığı söz konusu olduğunda, şoförler 12 gün süreyle araç kullanabilecek, iki günlük hafta tatili kullanacak. Birleşik iki hafta içinde toplam araç kullanma süresi 90 saati aşmayacak.