Soğuk ara vermeyecek

Yurdun büyük bölümünde etkili olan kar yağışı nedeniyle birçok kentte okullar tatil edildi, pek çok köy yolu ulaşıma kapandı.

İSTANBUL - Yurdun büyük bölümünde etkili olan kar yağışı nedeniyle birçok kentte okullar tatil edildi, pek çok köy yolu ulaşıma kapandı. İzmir, Edirne Kayseri ve Bartın'da dört kişi donarak hayatını kaybetti.
İzmir'de sokakta yaşayan ve sürekli alkol aldığı belirtilen 52 yaşındaki Vedat Güçlü ile Edirne'de Vakıflar Müdürlüğü'ne ait bir türbenin bahçesine yaptığı barakada yaşayan 61 yaşındaki Cemal Cüzdan donarak öldü. Kayseri'nin Hacılar ilçesinde önceki gün donarak ölen kişinin kimliği belirlenemedi. Bartın'ın Kızılelma beldesinde Hacıosmanoğlu Köyü'nde oturan 37 yaşındaki Çetin Yüksel, önceki akşam avlanmak amacıyla gittiği ormanlık arazide, donarak ölmüş halde bulundu.
İstanbul'da sıcaklığın sıfırın altına düşeceği, bunun da kuvvetli don ve buzlanmaya yol açacağı uyarısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, bini aşkın belediye çalışanının önceki gece şehrin ana arterlerini iki kez tuzladığını, 3 bin tonun üzerinde tuz kullanıldığını söyledi. Sıcaklığın gece çok düşük olması nedeniyle özellikle yüksek yerlerde tuzlamanın fayda etmediğini söyleyen Bozdoğan, ana arterlerin yüzde 90'ının trafiğe açık olduğunu bildirdi. Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, kar yağışının bugün de aralıklarla devam edeceğini, üç gün daha don ve buzlanma olabileceğini söyledi.
Ankara-İstanbul arasındaki en önemli geçiş noktası olan Bolu Dağı'nda Karayolları ekipleri aralıksız çalıştı. Doğu Anadolu'da önceki gece başlayan kar yağışı nedeniyle yaşam durma noktasına geldi. 700 köyle bağlantı kesilirken, kar kalınlığı yüksek kesimlerde bir metreyi aştı.
(Radikal, dha)