Soğuk havada yürümeyin!

Prof. Dr. Cihangir Uyan, karlı ve soğuk havalarda yürümenin kalbi sıkıntıya sokacağını söyledi.

METİN FERAH

BOLU - Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, karlı ve soğuk havalarda yürümenin kalbi sıkıntıya sokacağını söyledi.

Kalp - damar hastalarının soğuk ve karlı havalarda rüzgara karşı yürümemeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Uyan, “Soğuk ve karlı havalarda fiziksel aktiviteyi artırıcı hareketlerden kaçınılması gerekir. Karda yürümek ve karlı zeminlerde piknik yapmak fazla enerji ister. Bu da kalbin sıkıntıya girmesine yol açar. Rakımı yüksek yerlerde oksijenin az olması, tansiyon yükselmesine, ritm bozukluğuna, akciğer ödemi ve beyin kanaması sonucu ölümü yol açar” dedi.

Prof. Dr. Uyan soğuk havalarda yapılan kros müsabakalarına katılacak sporcuların düzenli olarak spor yapmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Düzenli olarak spor yapmayan öğrenci veya sporcuların soğuk ve karlı havalarda düzenlenen kros müsabakalarına katılmaları, sonu ölümle biten kötü sonuçlara neden olabilir. Efor kapasitelerini artırmadan soğuk havada düzenlenen kros müsabakasına katılan sporcular, ani ritm bozukluğu sonucu ölümle burun buruna gelebilirler.” (dha)