Soğuk havaya devam

Yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı havaların yarından itibaren yerini mevsim normallerine bırakması bekleniyor.

İSTANBUL - Yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı havaların yarından itibaren yerini mevsim normallerine bırakması bekleniyor. Meteorolojik bilgilere göre bugün Marmara açık, yer yer az bulutlu olacak, ancak hava sıcaklığı değişmeyecek. Ege ve İç Anadolu'da ise hava az bulutlu ve açık olurken, Doğu ve Güneydoğu'da kar yağışı bekleniyor. Yarın ise Marmara ve Ege yağmurlu, Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgeleri az bulutlu, Karadeniz çok bulutlu, Akdeniz açık olacak. Yetkililere göre kasımdaki soğuklar normal ve buna kuzeyden gelen soğuk hava dalgası neden oluyor.
İstanbul'a 'kar greni'
Bu arada önceki akşam kısa süreliğine
İstanbul'u etkisine alan yağışın dolu olmadığı belirtildi. Dolu yağması için havanın sıcak, gök gürültülü ve sağanak yağış olması gerektiğini belirten yetkililer,
"Çok soğuk havalarda kısa süreliğine sağanak şeklinde yağan hidrometeorlara 'kar greni' deniyor. Bunlar doludan daha küçük ve serttir. İstanbul'daki yağış da kar greniydi" dedi.
Silifke'de ucuz atlatılan felaket İçel'in
Silifke ilçesinde ise önceki gün sel kâbusu yaşandı. Mut'taki Gezende Barajı'nda su seviyesi, eriyen kar ve yağmurla en üst seviyeye ulaşınca altı kapaktan ikisi açıldı, fazla su Silifke'den geçen Göksu Nehri'ne bırakıldı. Nehrin saniyede 1300 metreküp olan normal debisi 2 bin metreküpe çıkınca ilçede sel beklenmeye başlandı.
Silifke'nin nehir kenarındaki Gazi, Göksu ve Sayağzı mahalleleriyle Bahçe, Sökün, Çeltik ve Kurtuluş köylerinde evler boşaltıldı, karayolları trafiğe kapatıldı. İlçede kriz masası kuruldu. Binlerce ton su bazı noktalarda taşınca ilçe merkezinde 500, köylerde 100 evi su bastı. Evler boşaltıldığı
için herhangi bir can kaybı olmadı. Yağışlar durunca tehlike ortadan kalktı ve barajın kapakları kapatıldı, nehrin debisi düştü.
(Radikal, dha)