Soğuk Savaş okulu!

Soğuk Savaş yıllarında Sovyetler Birliği'ni dinleyen Amerikan Radar Üssü, 'ilim ve irfan yuvası' oluyor. Genelkurmay Başkanlığı, Sinop'taki üssün eğitimde kullanılmasına izin verdi.

SİNOP - Soğuk Savaş yıllarında Sovyetler Birliği'ni dinleyen Amerikan Radar Üssü, 'ilim ve irfan yuvası' oluyor. Genelkurmay Başkanlığı, Sinop'taki üssün eğitimde kullanılmasına izin verdi.
1954'te kente 6. km. uzaklıkta kurulan Amerikan Radar Üssü, 1993'te kapatıldıktan sonra Genelkurmay'a devredilmişti. Genelkurmay Başkanlığı ise 12 yıldır sivil kullanıma açmadığı arazi ve üzerindeki tesisleri 'şartlı' olarak kamu kurum ve kuruluşlarına devretme kararı aldı. Devirde, kullanım dışındaki arazi, bina ve tesislerin, 'park ve yeşil alan' olarak halka açılması, böyle bir ihtiyaç yoksa ilk ve ortaöğretim seviyesinde 'eğitim' verilmesi koşulu getirildi. Üste yedi yatakhane, 1500 kişilik yemekhane, spor salonu, iki futbol, bir beysbol, bir basketbol sahası, sinema, dispanser, çamaşırhane ve idari binalar bulunuyor.
Sinop Valiliği de ocak ayında atıl durumdaki 427 bin 965 metrekarelik üsle ilgili proje hazırlayıp Milli Savunma Bakanlığı'na gönderdi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de alanların ne şekilde değerlendirilebileceği konusunda valilikten bilgi istedi. Vali Zeki Şanal, "Yatılı okul düşünüyoruz. Yatılı olmayan çok programlı okul olarak da değerlendirilebilir. Çünkü üs kente çok yakın ve ulaşımı çok kolay" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7445637445630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.