Soğukta yüz felcine dikkat!

Soğuk ve rüzgâr yüz felcini tetikliyor. Adnan Menderes Ü. Fizik Tedavi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, en sık görülen yüz felci nedeninin 'Bell paralizisi' olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi

AYDIN - Soğuk ve rüzgâr yüz felcini tetikliyor. Adnan Menderes Ü. Fizik Tedavi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, en sık görülen yüz felci nedeninin 'Bell paralizisi' olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
"Soğuk ve rüzgâr yüz felcini tetikler. Ayrıca virüslerin de yüzün sinir uçlarında 'ödem'e neden olduğu tahmin ediliyor. Özellikle kışın yüzün soğuktan korunması gerek. Atkı veya şapka takılması, otomobil kullananların
camlarını açmaması önerilir. Erkeklerse tıraş olduktan sonra en az 10 dakika bulundukları ortamdan çıkmamalı. Yüz felci geçirenler vakit geçirmeden hastaneye başvurmalı."
Felç belirtileri
"Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulgusu, yüzün bir tarafında hareketlerin azalması veya kaybolması. Kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme, yanak şişirme gibi hareketler, yüz sinirinin belirtileri. Gözyaşı ve tükürük salgısı azalması, tat duyusunun bozulması, gürültüye duyarlılık gibi bulgular da olabilir."
Yüz felcinin ilaçla tedavi edilebildiğini, kortizonlu ve B vitaminli ilaçlar, göz kurumalarını önlemek için yapay gözyaşı veya antibiyotikli kremler verildiğini anlatan Prof. Dr. Şendur, şu önerilerde bulundu: "Yüz felci hastaları, yüz kaslarına masaj yapmalı ve bu kasları hareket ettirmek için sakız çiğnemeli. Özellikle uzun süren yüz felçlerinde yüz kasları hareketsizlikten güçsüzleşirler ve daha sonra yüzde asimetri ve kaslarda güç kaybı olabilir. Bu nedenle yüz felci hastalarına masaj ve sakız çiğneme dışında fizik tedavi uygulanması da önerilir."