Sokağa çıkma yasağı olan Silvan'da çatışma; 1 ölü, 1 yaralı

Sokağa çıkma yasağı olan Silvan'da çatışma; 1 ölü, 1 yaralı
Sokağa çıkma yasağı olan Silvan'da çatışma; 1 ölü, 1 yaralı
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde gece 01.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından güvenlik güçleri geniş çaplı bir operasyon başlattı. Operasyonlar sırasında bir kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Sağlıklı iletişim kurulamayan ilçeye giden HDP-DBP heyetinin ilk izlenimleri ise kaygı verici.

RADİKAL – Diyarbakır Valiliği, Silvan’da günlerdir süren gerilimin ardından gece 01.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bu kararın ardından ilçede sabaha karşı çok sayıda asker ve polisin katıldığı geniş çaplı bir operasyon başlatıldı. Elektrik, su ve telefon hatlarının kesik olduğu, GSM operatörlerden sadece birinin çalıştığı ilçeden sağlıklı haber alınamıyor. Ancak gelen ilk bilgiler çatışmalarda 1 kişinin hayatını kaybettiği 1 kişinin de ateşli silahla yaralandığı yönünde. Güvenlik kaynakları ölen ve yaralanan kişilerin silahlı PKK militanları olduğunu belirtiyor. Ancak bazı yerel kaynaklar ise ölen kişinin genç bir sivil olduğunu ve ilçeden çok yoğun çatışma ve patlama seslerinin geldiğini söylüyor. Silvan’a giden HDP ve DBP heyetleri de ilçedeki tablonun çok olumsuz olduğunu duyuruyor. Heyette yer alan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp'in ilk izlenimleri şöyle: “İlçe merkezinde yoğun çatışmalar devam ediyor. Sürekli silah ve bomba sesleri geliyor. Bazı dükkanların yakılmış olduğunu gördük. Kaymakamla görüşme yaptık. Bize kendisinin yapacak bir şeyi olmadığını söyledi. Görüşmelere devam edeceğiz. Silvan’da durum sıkıntılı.”

Bölgeye giden heyette yer alan HDP Diyarbakır milletvekili Ziya Pir’in sözleri ise oldukça ilginç: “Valilikle görüştük, Valiliğin ifadesine göre, Valiliği aşan bir durum var. Ankara 'dan emir gelmiş.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de ilçede yaşananlara ilişkin olarak doğrulanmış bir bilgi olmadığını, Baro olarak Silvan’a heyet gönderdiklerini aktarıyor.

Şemdinli'de operasyon: Bağlantı kesildi!

İLÇEDE BARİKATLAR KURULDU

PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri yaklaşık 10 gün önce güvenlik güçlerinin girişini engellemek için ilçenin Selahattin, Tekel ve Mesçit mahallerinde sokak ve caddelere hendek kazıp, barikatlarla kapattı. Barikatları patlayıcıyla tuzaklayan ve bazıları silahlı olan YDG-H üyeleri sokaklarda kimlik kontrolü yaptı ve barikatı kaldırmak isteyen güvenlik güçleri ile yer yer çatışmaya girdi.

DBP Silvan İlçe Başkanı Barış Gülenyüzlü de 3 gün önce Mesçit Mahallesi Azizoğlu Meydanı'nda yaklaşık 300 kişi ile birlikte yaptığı açıklamada 'özerklik' ilan ettiklerini duyurdu ve "Ankara'dan yönetilmek istemiyoruz. Bu yüzden kendimizi ve kentimizi öz yönetimimizle yönetmek istiyoruz" dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE OPERASYON

Diyarbakır Valiliği ise 10 gündür bu gelişmelerin yaşandığı ilçede bugün saat 01.00'dan itibaren ve ‘ikinci bir duyuruya kadar’ sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasağın ardından, sabaha karşı saatlerinde ilçedeki barikat kurulan mahallelere 1000 kadar güvenlik gücünün katıldığı bir operasyon başlatıldı.

Operasyon sırasında ilçenin bir çok noktasından silah sesleri duyulurken, çatışmalarda yaralanan 2 kişi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılardan biri hastanede hayatını kaybetti.

DBP ÇAĞRI YAPTI, MİLLETVEKİLLERİ İLÇEYE GİTTİ

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı yazılı bir açıklama yaparak Diyarbakır halkını Silvan'a gitmeye çağırdı. Açıklamada, "Silvan ilçemizde dün geceden beri güvenlik güçlerinin halka yönelik saldırısı artarak devam etmektedir. Olası bir katliamın önüne geçmek için başta Silvan'a yakın yerleşim yerlerinde oturan halkımız olmak üzere tüm halkımızı Silvan'a gitmeye çağırıyoruz” denildi.

DBP'nin çağrısının ardından HDP milletvekilleri ve partili belediye başkanlarından oluşan bir grup, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silvan'a gitti.

Heyette, HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan, Çağlar Demirel, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir, Edip Berk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, Bağlar Belediye Eş Başkanı Birsen Kaya, Sur Belediye Eş Başkanı Fatma Şık Barut, Yenişehir Belediye Eş Başkanı Ülkü Baytaş ve il yöneticileri bulunuyor. 

ELEKTRİK, SU, TELEFON, İNTERNET…

İlçede elektrik, su ve telefonların kesik olduğu, GSM operatörlerinden ise sadece birinin çalışmaya devam ettiği belirtiliyor. İnternet bağlantısında da güçlükler yaşanıyor. Bu nedenle ilçeden sağlıklı haber akışı da sağlanamıyor.

Silvan’da yaşayan ve BBC Türkçe servisine telefonla bilgi veren Ahmet Altun isimli yurttaş, sabah 05.30’dan beri ilçede yoğun çatışmalar yaşandığını, 06.30 sularında ise Azizoğlu Meydanı’nda iki büyük patlama meydana geldiğini belirtti.

Zırhlı bir aracın yandığını da kaydeden Altun "Yangın giderek büyüyor. Uzaktan top atışı sesleri de geliyor. Çatışmaların yoğun olduğu bölgelere insanlar canlı kalkan olmak için yürüyüş yapmak istedi ancak polis gaz bombalarıyla müdahale etti" dedi.

İlçenin her yerinde zırhlı araçlar olduğunu söyleyen Altun, "Binalardan gelen patlama seslerine bakmak isteyen insanların üzerine polisler tarafından taciz ateşi açıldığını" söyleyerek şunları aktardı:

“Balkonlara çıkamıyoruz. Camiden, katliam olmasın diye insanlara canlı kalkan olma çağrısı yapıldı fakat polis sert müdahale etti. Azizoğlu Meydanı’nda büyük bir yangın var. Balkona çıkıp bakmak istedim, polis balkona ateş açtı. Bugün burası Kobani gibi. Çatışma değil, burada savaş var. Silvan’ın dört tarafından dumanlar yükseliyor.”

Silvan’ın kuzeyinde yer alan dağ köylerinde de güvenlik güçleri ve PKK’lılar arasında çatışmalar yaşandığı belirtiliyor.

ZİYA PİR: VALİLİĞİ AŞAN BİR DURUM VARMIŞ, EMİR ANKARA'DAN GELMİŞ

Agos gazetesine konuşan HDP Diyarbakır milletvekili Ziya Pir de “Bölgede iletişim hatları kesik, elektrik kesik, bilgi alamıyoruz. Şu anda Silvan yolundayız. Valilikle görüştük, Valiliğin ifadesine göre, Valiliği aşan bir durum var. Ankara'dan emir gelmiş" dedi.

(Radikal ve ajanslar)