Sokağa gönüllü eli

TBMM Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu, sokak çocuklarının sorunlarının gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapılarak çözülmesi için hükümete öneri hazırladı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - TBMM Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu, sokak çocuklarının sorunlarının gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapılarak çözülmesi için hükümete öneri hazırladı. Komisyon Başkanı Öner Ergenç, başlattıkları girişimin sonuçlarından umutlu olduğunu belirterek, "Eğer gönüllüleri harekete geçirebilirsek biz bu sorunu çözeriz" diye konuştu..
Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu, çalışmalarını ilerlettikçe, çözüm geliştirme konusunda umutlar da arttı. Komisyon Başkanı Ergenç, her gün çok sayıda gönüllü kuruluştan, "Çocukları için biz neler yapabiliriz" diye başvuru aldıklarını vurguladı.
STÖ'lerin elleri bağlı
Komisyon olarak, 'gönüllülerin harekete geçirilmesi' üzerinde önemle
durduklarını dile getiren Ergenç, mevcut mevzuata göre ise sivil toplum örgütlerinin (STÖ) doğrudan çocuk merkezleri açamadıklarını, sadece Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) bünyesindeki merkezlere katkıda bulunabildiklerini hatırlattı. Bu konuda yasa değişikliği için hükümete öneri götüreceklerini söyleyen Ergenç şöyle konuştu: "Bir STÖ istese de çocuk merkezi kuramıyor. Halbuki çocuk merkezlerinin sorumluluğunu sivil toplum kuruluşları üstlense devlet de masraflardan kurtulmuş olur. Devlet STÖ'lerin yönetimindeki merkezlerin denetimine yoğunlaşır, onların sürdürülebilir projelerini destekler" dedi.
Sokak çocuklarının sayısının kamuoyuna yansıtıldığını da belirten Ergenç, "İstanbul'da sokakta yaşayan 80 bin çocuk var iddiaları abartılı. İstanbul'da kayda giren sokak çocuklarının sayısı 2 bin 655" şeklinde konuştu.
Nesin Vakfı'na iyi haber
Komisyonun önerisi kabul edilip yasa değişikliğine gidilirse, her yıl 41 çocuğa kucak açan Nesin Vakfı da rahatlayacak. Maddi durumu iyi olmayan çocukları, ailelerinin noter tasdikli izniyle alarak ilkokuldan üniversiteye kadar eğitimlerini üstlenen Nesin Vakfı, SHÇEK'le sık sık davalık oluyor.
Komisyonun görev süresi 26 Şubat'ta sona eriyor. Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin ve Antalya gibi illerde yerinde incelemelerde bulunan komisyon, son olarak gelecek hafta İzmir'de inceleme yapacak ve ardından raporunu hazırlamaya başlayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7376857376850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.