Sokağın esas suçlusu aileler

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, İstanbul'da dört gün süren incelemelerini tamamladı. Dün, bir basın toplantısıyla çalışmaları hakkında bilgi veren komisyon başkanı Mehmet Elkatmış, valilik, belediye, Emniyet müdürlüğü, jandarma alay komutanlığı ve baroyu ziyaret ederek, bilgi aldıklarını...

İSTANBUL - İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, İstanbul'da dört gün süren incelemelerini tamamladı. Dün, bir basın toplantısıyla çalışmaları hakkında bilgi veren komisyon başkanı Mehmet Elkatmış, valilik, belediye, Emniyet müdürlüğü, jandarma alay komutanlığı ve baroyu ziyaret ederek, bilgi aldıklarını, ayrıca İnsan Hakları İzleme Kurulu'nu, bazı öğrenci yurtlarını, Okmeydanı Hastanesi'ni, Bayrampaşa, Paşakapısı ve Ümraniye cezaevlerini ziyaret ettiklerini söyledi.
İstanbul'un en büyük sorununun güvenlik ve asayiş olduğunu belirten Elkatmış, suçlarda büyük bir artış olduğunu ifade etti. Özellikle mala karşı işlenen suçlarda yüzde 14 artış olduğunu belirten Elkatmış, sokak çocuklarının bu suçları işlediği yolunda toplumda bir kanı olduğunu kaydetti. Yaptıkları tespitlere göre sokak çocuklarının suça bulaştırıldığını vurgulayan Elkatmış, sokak çocuklarının, sokakta yaşayan çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar ve suçta kullanılan çocuklar olarak üç gruba ayrıldığını söyledi.
14 yaşında, 110 suçu var!
Komisyon başkanı Elkatmış, "İşlenen suçların hepsinin sokak çocuklarına mal edilmesi doğru değil. Suçların yüzde 5'i bu çocuklar tarafından, yüzde 80'i ise aileleriyle birlikte kalan çocuklar tarafından işleniyor" dedi. İstanbul'da işlenen suçların yüzde 62-78'inin profesyonel çetelerce il dışından getirilen kişiler tarafından işlendiğini de belirten Elkatmış, yeni ceza kanununun küçük yaştaki kişilere getirdiği bazı muafiyetler nedeniyle bu suçların organize hale geldiğini ifade etti.
Elkatmış, 14 yaşında Sultan lakaplı bir kızın 110 suçtan davalı olduğunu örnek göstererek, bunun düşündürücü olduğunu kaydetti. Elkatmış, çocuk yurtları ve cezaevlerinde yapılan incelemelerde de çok büyük sorunlarla karşılaşmadıklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7408307408300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.