Sokak çocuğu sporla mutlu

Van'da, 'Sporla Tanış Projesi çerçevesinde, dilendirilen veya sokakta çalışıtırılan 40 çocuk boksör oldu, şimdi hedefleri milli takım. Yeni kurslar yolda.
Haber: FAHRETTİN GÖK / Arşivi

VAN - Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da başlattığı 'Sporla Tanış Projesi', sokakta çalışan Vanlı çocukları boksla tanıştırdı.
Boks Milli Takımı antrenörlerinden Ayhan Öz, kentin değişik semtlerinde dilencilik yapan, mendil, çakmak ve sakız satan çocuklarla yüz yüze görüşürek boks kursuna katılmalarını sağladı. Spor salonunda kurs gören 8-17 yaş grubundaki 40 çocuğun şimdiki hedefi, Türkiye milli takımına seçilmek. Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Toprak, sokakta çalışan çocuklar için sadece boks değil, diğer spor dallarında da kurs açacaklarını belirterek, "Bu çocuklarımızından Türkiye şampiyonu çıkarmak, milli takıma sporcu göndermek istiyoruz ama temel hedef spor kültürü aşılayıp onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak" derken, kursa katılan çocuklar 'kötü çevreden' kurtulmanın sevincini, iyi birer sporcu olma hayalini şöyle anlattı:
'Kötü çevreden kurtuldum'
Savaş Duman (11 yaşında, Dumlupınar İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi): Terör nedeniyle ailem yıllar önce Van'a göçmüş. Babamın maddi durumu iyi değil, ben de sokaklarda kilim, çorap gibi eşyalar satarak aileme katkı sağlıyorum. Bir gün sokakta satış yaparken, yanıma ismini sonradan öğrendiğim Ayhan hoca geldi, bana spor yapmak isteyip istemediğimi sordu. Kabul ettim. Spora başladım. Beni çok mutlu etti. Hocamız bize sporun güzelliklerini öğretiyor. Kendimizi kötü çevreden, kötü alışkanlıklardan kurtardık. Artık sokakta satış yapmak istemiyorum.
'Çok değiştim'
İlhan Kurt (13 yaşında. İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi): Okul masrafım için sokakta çalışıyorum. Boks hocası, sokakta satıcılık yaparken yanıma gelip spor yapmamı söyledi. Seve seve kabul ettim. Beni spor salonuna getirdi ve benim gibi diğer arkadaşlara da boks dersleri vermeye başladı. Bizi gelecekte bekleyen kötü alışkanlıklardan kurtadı. Eğer bizler bu sporu yapmasaydık sigara, tiner, uyuşturucu gibi kötü alışkalıkların pençesine düşecektik. Şimdi artık huzurlu ve mutluyuz. Geleceğin iyi sporcusu olmak için hırsla boks eldivenlerini giyerek kum torbalarını dağıtıyorum. Sokaktaki halimle şimdiki halimin arasında çok şey değişti. Saygıyı ve sevgiyi öğrendim. Bu bana yeter.
'Küfür yok, artık boksörüm'
Seyhan Kurt (14 yaşında. Dumlupınar İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi): Her sabah erken saatlerden itibaren kent merkezine gelip kâğıt mendil, tespih veya o gün için almış olduğum ürünleri tezgâhıma koyarak satıyordum. Ailemin maddi durumu iyi olmadığı için mecburum. Ancak Ayhan hocanın desteği ile boks kursuna başladıktan sonra kötü çevre ve kötü arkadaşlardan kurtuldum. Artık ben bir boksörüm. Bundan böyle sokaklarda küfür yerine, iyi, ahlaklı bir sporcu olarak yetişeceğim. Ayrıca okulda, derslerimde başarılı olacağıma inanıyorum.
'Hep iyi şeyler öğrendim'
Ferhat Orhan (11 yaşında. Dumlupınar İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi): Sokakta çakmak ve mendil satıyordum. Okula gittiğim günlerde de çalışıyordum. Boks kursunun açıldığını duyduktan sonra buraya gidip gelmeye başladım. İleride iyi bir meslek sahibi olabilmek için bunu tercih ettim. Hiçbir çocuk sokakta kötü alışkanlıklara kapılmak istemez. Bu kötü alışkanlıklara bizleri itenler var. Spora başladıktan sonra bu kötü çevremden kurtuldum, hep iyi şeyler öğrendim. Artık sokaklara ve kötü arkadaşlara veda ettim.