Sokak çocuğu yatılı okuyacak

Milli Eğitim Bakanlığı, AB desteğiyle sokak çocukları için proje hazırladı. Pilot il seçilen İstanbul'daki sokak çocukları, iki yatılı okulda eğitim görecek.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Suça ve sokağa itilmiş çocuklar için yeni umut, yatılı okullar oldu. Çarpık kentleşme, göç, kopuk aile bağları, yoksulluk, fiziksel ve duygusal istismar gibi nedenlerle sokakta yaşayan ve çalışan çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Avrupa Birliği (AB) destekli bir projeyi uygulamaya hazırlanıyor.
Bu çocukların topluma kazandırılması, daha iyi koşullarda yaşaması için İstanbul'da iki yatılı okul tahsis edilecek. İstanbul Validebağ ve Arnavutköy yatılı bölge okulları, yeni eğitim yılından itibaren sokağa itilmiş çocuklarâ kucak açacak. İstanbul'un pilot il seçildiği proje, 2006'dan itibaren göç alan, çarpık kentleşme yaşanan tüm riskli illerde uygulanacak.
1500 rehber öğretmen eğitildi
Sokakta çalışan, sokakta yaşayan ve sokakta kalma riski olan tüm çocukları kapsayan proje çerçevesinde, toplam 2 bin 500 rehber öğretmenin görev yaptığı İstanbul'un her bölgesinden seçilen 1500 rehber öğretmene, okullar başta olmak üzere, sokağa itilme riski taşıyan çocukların özellikleri anlatıldı. Öğretmen, öğrencinin aile bağları kopuksa, maddi durumu kötüyse, çarpık kentleşen bir yerde yaşıyorsa, fiziksel ya da duygusal istismara uğradığı belirtileri varsa onu gözetim altına alıyor.
Öğrenci ve varsa ailesiyle konuşarak sorunu tespite çalışıyor, sonra da önlemler için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bilgi veriyor. Öğrenci, önce ilçeye yönlendiriliyor. Varsa sağlık sorunları gideriliyor, maddi yardım yapılıyor. Ancak kalıcı bir çözüm gerekiyorsa, öğrenci il milli eğitime yönlendiriliyor.
Tüm çocuklar yakın takipte
En kalıcı çözümün yatılı okul olarak görüldüğü proje, daha çok gerekli tedbirler alınarak, çocuğun sokağa düşmeden kurtarılmasını amaçlıyor. Ancak sokakta yaşayan, sokakta çalışan çocuklar da aynı projeye dahil. Bu çocuklar için, dıştan bir gözlem yürütülüyor. Eğitilen öğretmenler, çalıştıkları okul dışında, sokakta, çarşıda, evlerinin yakınlarında, okul çevresinde karşılaştığı sokağa itilmiş çocukları tespit edip milli eğitim müdürlüklerine bildiriyor.
İstanbul'da en riskli ilçeler
Tespitlere göre, İstanbul'da en riskli bölgeler Sultanbeyli, Beyoğlu, Eminönü, Gaziosmanpaşa ve Kâğıthane ilçeleri. Sadece 60 öğretmen, 40 ilköğretim okulunda 650 sokakta çalışan çocuk tespit etti. Çocuklar, proje çerçevesinde iki okulda eğitilecek. Üsküdar Validebağ Yatılı Bölge İlköğretim Okulu yenilendi. AB hibesiyle yaptırılan Arnavutköy Yatılı İlk-öğretim Okulu da, bu çocukların eğitimine ayrıldı. Okullarda, bilgisayar ve eğitim materyali gibi okulu özendirici her araca önem verildi.
Proje için 17 de gezici araç alındı. Bu araçlar, hem çocukları ve ailelerini bilinçlendirmeye hem de sağlık sorunlarını gidermeye çalışacak. Araçlarla, çocukların sokaktan uzak tutulması ve eğitim imkânına kavuşması hedefleniyor.
Büyük kentlerde suç örgütlerinin ağına düşen çocuklar, bir yandan uçucu uyuşturucu kullanıyor, bir yandan kapkaç, gasp, hırsızlık gibi suçlara yönelerek toplum güvenliğini tehdit ediyor. Sokak çocuklarının yarattığı sorunlar, Latin Amerika, Orta Asya, Uzakdoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde de giderek artıyor.
Özellikle AB'ye giren ülkelerin tümünde sokakta yaşayan ve risk altında bulunan çocuklara yönelik özel programlar hazırlanıyor. Bu nedenle sorun, AB hibesiyle yürütülen Temel Eğitime Destek Programı'nın da üzerinde durduğu konuların başında geliyor. Program, çocuklar henüz aileden kopmadan, onları sokağa iten risklerin en aza indirilmesi ve sorunun kaynağında çözülmesini amaçlıyor.
88 bin 313 sokak çocuğu var
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, sokakta yaşama, evden kaçma, kayıp, buluntu, terk, suç mağduru ve suç işlediği şüphesiyle gelen veya getirilen, toplam 0-18 yaş çocuk sayısı 88 bin 313. Bu çocukların yüzde 15'i 0-10 yaş, yüzde 85'i de 11-18 yaş grubunda.


    http://www.radikal.com.tr/7552207552200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.