Sokak kedilerini zehirli kıymayla öldürdüler

Sokak kedilerini zehirli kıymayla öldürdüler
Sokak kedilerini zehirli kıymayla öldürdüler
Foça'da kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan hayvan katliamları fare zehiri katılmış kıymayla 10 kedinin daha öldürülmesiyle devam ediyor.

İzmir 'in Foça İlçesi'nde, fare zehirli kıyma verilen 10 sokak kedisinin telef edilmesi Foça Hayvanlara Yardım Derneği (HAYAD) üyeleri tarafından protesto edildi, savcılığa da suç duyurusunda bulunuldu.

Demokrasi Meydanı'nda toplanan HAYAD üyesi 20 kişi, sokak hayvanlarının öldürülmesini kınadı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Foça HAYAD Başkanı, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Huriye Kuruoğlu, geçen hafta Devlet Hastanesi arkasında biri tasmalı ve sahipli iki köpek ile bir kedinin, iki gün önce değişik mahallerde iki köpeğin, dün de 10 kedi ve bir köpeğin zehirlendiğini hatırlatıp, "Yasayla kamu malı sayılan sokak hayvanlarına zarar verenlerin bu kapsamda cezalandırılmalarını istiyoruz" dedi.Foça Belediyesi'nin geçmiş yıllara oranla hayvanlara daha duyarlı davranmaya başladığını, bir hayvan kliniği bulunduğunu belirten Kuruoğlu, ancak konusunda uzman bir veteriner eksikliği olduğunu ileri sürdü.

Hayvanseverler daha sonra kedilerin zehirlendiği sokaklardan geçip, Hükümet Konağı'na kadar yürüdü, savcılığa suç duyurusunda bulundu. (dha)