Sokak köpeği Dukkha film yıldızı oldu, şimdi Eda'yı ev sahibi yapacak

Sokak köpeği Dukkha film yıldızı oldu, şimdi Eda'yı ev sahibi yapacak
Sokak köpeği Dukkha film yıldızı oldu, şimdi Eda'yı ev sahibi yapacak

Antalya?da yaşayan Eda, sokak köpeği Dukkha?nın Almanya?ya gönderilmesini sağlamıştı. FOTOĞRAF:MEHMET ÇINAR / DHA

Haber: MEHMET ÇINAR / Arşivi

ANTALYA - Altı yaşındaki Eda Yüzügüldü, sokak köpeği Dukkha’nın hayatını kurtardı. Dukkha da Antalya’da elektriksiz, susuz bir barakada felçli babası, annesi, dört kardeşi ve babaannesiyle birlikte yaşayan Eda’nınkini...
Her şey Alman Annemarie Neuner’in eşi öldükten sonra Antalya’ya yerleşmesiyle başladı. Hayvan dostu Neuner, yeni kentinde bulduğu sokak hayvanlarını Almanya’daki Hayatı Koruma Derneği’ne (Care Life de) gönderiyordu. Bu yöntemle yaklaşık 700 sokak köpeği, 40 da kediyi Almanya’da sahiplendirdi.
Neuner’in oğlu Fatih 15 Şubat 2008’de sokakta yaralı bir sokak köpeği buldu. Korkup kaçan köpeği bir gün sonra altı yaşındaki Eda bulup Neuner’e getirdi.
Almanya’ya gönderilen ve Dukkha adı verilen sokak köpeği zeki bir hayvandı. Almanya’da eğitim verilen Dukkha havalimanlarında uyuşturucu madde aramasında görev yapmaya başladı. Dukkha’nın ilginç yaşam öyküsü ise Alman Vox TV’de sekiz bölümlük bir dizi oldu.
Ama çekimler sırasında bu öyküde kilit rol oynayan Eda Yüzügüldü’nün ailesinin ne kadar zor durumda olduğu da ortaya çıktı. Eda ve ailesi için Almanya’da ‘Çöl Çiçeği’ adlı bir yardım kampanyası başlatıldı. Gıda ve giyecek yardımı yapan derneğin yeni hedefi aileye bir ev almak.
Eda ise Dukkha’nın güzel bir hayata kavuşmasına çok sevindiğini söyledi.
Anne Fadime Yüzügüldü’nün anlatımına göre aile 1998 yılında Konya’nın bir köyünden Antalya’ya göç etti. Beş ay önce eşi Menderes Yüzügüldü felç geçirdi, yürüyemez hale geldi. Dört çocuğunun, kayınvalidesinin ve eşinin bakımını sokaklarda karton ve bira kutusu toplayan Fadime hanım üstlendi. Aile elektriksiz, susuz bir barakada yaşıyor. Fadime Yüzügüldü, “Eda en küçük çocuğum. Hepsi okula gidiyor. En büyük dileğimiz, çocuklarımızın okuyup birer meslek sahibi olmaları” dedi.