Sokak müzisyenlerine Kürtçe yasak mı?

Sokak müzisyenlerine Kürtçe yasak mı?
Sokak müzisyenlerine Kürtçe yasak mı?
Eskişehir'de sokakta Türkçe ve Kürtçe türküler söyleyen 8 kişilik 'Simurg' isimli amatör müzik grubu üyeleri, polis ve zabıtaların kendilerini Kürtçe türkü söylememeleri konusunda uyardığını söyledi.

Eyüp KELEBEK

Porsuk Bulvarı Migros Mağazası önünde basın açıklaması yapan grup, müziğe getirilen yasağı protesto ettiklerini belirtti. Yaklaşık 30 kişinin katıldığı basın açıklamasında ’Simurg’ isimli grubun üyelerinden Ufuk Aktaş, kendilerinin belediyeden izin alarak sokakta çeşitli enstrümanlarla müzik yaptıklarını söyledi. Bir süre önce polis ve belediye zabıta ekiplerinin Kürtçe müzik yapmamaları konusunda kendilerine sözlü uyarıda bulunduğunu öne süren Aktaş şöyle konuştu:
 
"Sanatın önemsizleştirildiği şu günlerde sokak sanatçılarına yapılan baskı ve engellemelerden biri olan müziğin evrenselliğine vurulan bu darbe bizi bu eylemi yapmaya sevk etti. Anadolu ’nun dört bir yanında söylenen türküleri sokakta dillendirmek ne zamandan beri suç oldu? Ne zamandan beri bir tehdit unsuru oldu? Her şeye rağmen enstrümanlarımız ve biz susmayacağız. Her zaman sokaklarda olacağız" dedi. 

Grup, yapılan konuşmaların ardından farklı kültürlerden müzikleri seslendirip, olaysız şekilde dağıldı. Yetkililer, grubun iddialarının doğru olmadığını, herhangi bir sözlü uyarıda bulunulmadığını savundular. (DHA)