Sokak sokak gezip babasının küllerini arıyor

Sokak sokak gezip babasının küllerini arıyor
Sokak sokak gezip babasının küllerini arıyor

İskoçyalı Keith Hallagan, bisikletiyle dünya turu yaparken bir yandan da en beğendiği yerlere babasının küllerini serpiyordu. Şimdi çaresiz... FOTOĞRAFLAR: VELİ GÜRGAH / AA

MERSİN - Bisikletiyle dünya turuna çıkan İskoçyalı Keith Hallagan, Mersin Tren Garı’nda Adana’ya bilet almak için beklerken, hem bisikletini hem de babasının küllerini çaldırdı. Mersin’de sokak sokak dolaşarak babasının küllerini, bisikletini ve pasaportunu bulmaya çalışan 40 yaşındaki Hallagan çaresiz.
Hallagan, bütün hayali dünyayı gezmek olan babasını üç yıl önce yitirmiş:
“Babam öldükten sonra annem ve kız kardeşim küllerini denize atmak istedi.  Babamın  hayalini annem ve kız kardeşime anlatarak, onun hayalini külleriyle birlikte  gezerek gerçekleştirebileceğimi söyledim. Önce itiraz ettiler, sonra izin  verdiler. İki yıl önce yola çıktım”

Rüya yedinci ülkede bitti
Belçika, Almanya, Fransa, Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs’a geldi. Babasının küllerini, gittiği ülkelerde en beğendiği yerlere dökerek ilerliyordu. Ta ki Türkiye’ye ayak basıp Mersin’de bisikletiyle birlikte her şeyini çaldırına kadar:  
“Bisikletimdeki çantada pasaportumun yanı sıra, fotoğraf makinesi, kamera, GPS cihazı ve çeşitli özel eşyam vardı. Ama her şeyden önemlisi de babamın külleri de vardı. Bir an önce bisikletimin ve babamın küllerinin bulunmasını istiyorum. Eğer bulunmazsa babamın mezarını Mersin’de kabul edeceğim. Türk polisi çok yardımcı oldu. Altı günlük geçici bir belge verdiler. Fakat Ankara’ya gidip pasaport çıkarmam  gerekiyor. Bunu da hiç param kalmadığı için nasıl yapacağım bilmiyorum. Üç gündür aynı kirli elbiselerle dolaşıyorum.” (aa)