Sokak yerine üniversite

Adana'da sokak çocuklarına yönelik proje umut dağıtıyor. Üniversite kampüsünde çocuklara ekolojik çilek üretimi, bahçıvanlık, kaportacılık, kebapçılık ve karo ya da seramik döşeme dallarında eğitim veriliyor. Hedef: AB'nin 330 bin avroyla desteklediği projeyi Türkiye'ye yaymak.

Fotoğraf: Tuncay Dağlı/dha
Haber: TUNCAY DAĞLI / Arşivi

ADANA - Sokak çocuklarının eğitimli ve verimli kişiler olarak yeniden topluma kazandırılması amacıyla Adana'da, Avrupa Birliği (AB) destekli bir proje yürütülüyor. Adana Sokak Çocukları Derneği'nin yürüteceği 'Sokaktan Geleceğe' projesinde 172 çocuk altı dalda meslek edinecek.
Avrupa Komisyonu ile Türkiye arasında 2003 yılında imzalanan anlaşmaya göre uygulamaya konulan 'Aktif İşgücü Programları Projesi' (AİPP) çerçevesinde, 15-24 yaş arası sokak çocukları Çukurova Üniversitesi öğretim elemanları tarafından hem tercih ettikleri meslek dallarında pratik eğitim alıyor, hem de sportif ve kültürel yönden geliştiriliyor.
Kebap eğitimi de var
Çocuklar ve gençler haftanın beş günü Balcalı Kampüsü'nde su ürünleri yetiştiriciliği, ekolojik çilek üretimi, mevsimsel çiçek yetiştiriciliği, bahçıvanlık, oto kaportacılığı, kebapçılık ve tatlıcılık ile karo ve seramik döşemeciliği dallarında eğitim görüyor. Çocuklar iki gün de dershanelerde öğrencilik yapıyor.
Günde 4 avro harçlık
Projenin koordinatörü ve Adana Sokak Çocukları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi:
"Bu proje dünyada ilk kez uygulanan ve AB tarafından 330 bin avroyla desteklenen bir çalışmadır. Çukurova Üniversitesi ve Sokak Çocukları Derneği tarafından ortak yürütülüp, Adana Valiliği tarafından katkı sağlanmaktadır. Proje kapsamında çocuk ve gençlere altı dalda mesleki eğitim veriliyor. 10 ay sürecek eğitime katılan çocuk ve gençlerin beslenme ihtiyaçları karşılanıp, günlük 4 avro harçlık veriliyor. Bunun yanında, projenin yürütülmesinde görev alan öğretim elemanı arkadaşlarımız bu çocukların evlerini ziyaret edip aileleriyle birebir görüşüyor ve anne-babalara çocuklarını meslek edinme konusunda desteklemelerini telkin ediyor." Prof. Dr Aksu'ya göre proje sayesinde toplumda sokak çocuklarına karşı ön yargı ortadan kalkacak.
Yüzde 30'u kız
Yüzde 30'unu kızların oluşturduğu çocuk ve gençlerin gıda ihtiyacı Adana Valiliği, ulaşımları Adana Büyükşehir Belediyesi'nce karşılıyor. İki günlük eğitimde okuma-yazma kursu, yurttaşlık bilgisi, matematik, çevre bilinci, bilgisayar, sanat, spor ve insan hakları eğitimi de veriliyor. Prof. Dr. Aksu, "Yakın bir zamanda Adana Valiliği tarafından İsmailiye Köyü'ndeki 170 dönümlük arazi ve çiftlik binaları da bize tahsis edilecek. Örnek bir çalışma olan bu projenin tüm Türkiye genelinde uygulanması için çaba harcıyoruz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7486077486070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.