Sokaklar çipli köpek kaynıyor

Sokaklar çipli köpek kaynıyor
Sokaklar çipli köpek kaynıyor

Çiplerde köpeğin aşıları ve ?muhit?iyle ilgili bilgi var. FOTOĞRAF: aA

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da mikroçipli sokak köpeği sayısının bu yıl 16 bine yaklaştığını açıkladı. Deri altına yerleştirilen mikroçiplerle sokak hayvanlarının aşı takvimleri, tedavileri, nerede yaşadıkları kayıt altına alınıyor.
Sokak hayvanlarına mikroçip uygulaması, İstanbul’da 2006 yılında başlamıştı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından başlatılan uygulamayla ilgili bir açıklama yaptı.
Açıklamaya göre Tuzla ve Hasdal’daki Hayvan Rehabilitasyon Merkezlerinde 12 kişilik sokak hayvanı toplama ekibi oluşturuldu. Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü 10 kişilik veteriner hekim kadrosuyla hayvanları kısırlaştırıp  tedavilerini uyguladı. Cerrahi işlemlerin ardından bir süre gözetim altında tutulan ve mikroçip takılan sokak hayvanları, yeniden alındıkları bölgeye bırakıldı.  İstanbul’da bugüne kadar 15 bin 952 evsiz köpeğe mikroçip takıldı. Böylece sahipsiz hayvan ekipler tarafından yeniden merkeze alındığında tüm bilgilerine anında ulaşılabildi. 2004-2008 arasında 3 bin 839 köpek sahiplendirildi, 19 bin 742 köpek kısırlaştırıldı. (aa)