Sokaklar kana bulandı: İki ölü

Sokaklar kana bulandı: İki ölü
Sokaklar kana bulandı: İki ölü

Açılan ateş sonucu muhtar Kemal Ayacan vurularak olay yerinde öldü, (Sağdaki resim) Necmi Oral ise hastane yolunda yaşamını yitirdi. FOTOĞRAF: MÜSLÜM ETGÜ / AA

Muş Bulanık ilçesinde DTP'nin kapatılmasını protesto eden gruba dükkânına saldırıldığını öne süren manifaturacı Kalaşnikofla ateş açtı. İki kişi öldü

MUŞ- DTP’nin kapatılmasını Muş’un Bulanık ilçesinde protesto eden gruba bir manifaturacı dükkanından Kalaşnikof tüfekle açılan ateşte iki kişi öldü, sekiz kişi yaralandı. Kalaşnikof silahın ruhsatlı olduğu öne sürüldü. İlçe savaş alanına dönerken, işyerleri ateşe verildi, araçlar tahrip edildi, halk evlerine kapandı. Güvenlik güçleri çevre il ve ilçelerden takviye gelen ekiplerle Bulanık’ta geniş çaplı güvenlik önlemi aldı.
Bulanık ilçesinde saat 11.00 sıralarında Aslanpaşa Caddesi üzerinde bulunan kapatılan DTP’nin ilçe binası önünde, basın açıklaması yapacaklarını söyleyen bir grup toplandı. Bu sırada olaylar çıkabileceği ihtimaliyle bazı esnaf işyerini kapattı.
Kısa sürede sayıları 1500’e yaklaşan kalabalık burada DTP’nin kapatılmasını protestoya başlarkan, polis de çevrede önlem aldı. Kalabalık arasından yaklaşık 150 kişilik grup, çevredeki araçlara ve işyerlerine taşlı saldırı başlattı. Polisin aldığı önleme karşın saat 12.00 sıralarında Şehit Üsteğmen Suat İsakoğlu Caddesi’nde manifaturacılık yapan Turan Bilen, otomobilinin ve işyerinin tahrip edildiği iddiasıyla göstericilere Kalaşnikof tüfekle ateş açtı.

Muhtar öldü
İşyerinden açıldığı belirtilen ateşle muhtar Kemal Ayacan yaşamını yitirirken, sekiz kişi vücutlarına isabet eden kurşunla yaralandı. Yaralılardan Necmi Oral, Muş’a hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirince ölü sayısı ikiye çıktı. Olayda yaralananların isimleri şöyle: Hamdullah Güvercin, Sadık Çiftçi, Cüneyt Çelik, Kenan Gündüz, Heybet Kondu, Abdulkerim Çelik, Lokman Sönmez ve Ozan Korkmazer. Yaralı sekiz kişiden durumu ağır olan bir kişi Muş Devlet Hastanesi’nde altısı ise Bulanık ve Mazgirt’te tedaviye alındı.

Kalaşnikof ruhsatlı
Polis ateş açan manifaturacı Turan Bilen’i gözaltına aldı. Turan Bilen Mardin doğumlu ve Arap asıllı. Gönüllü korucu olduğu öne sürülen Bilen’in Kalaşnikof tüfeği ruhsatlı. Bilen ifadesinde “Ateş etmesem beni linç edeceklerdi” dedi.
Gösteriler sırasında iki kişinin ölmesi, yedi kişinin de yaralanması olayları çığırından çıkmasına neden oldu, güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışma saatlerce sürdü.
Polisin gözyaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak yaptığı müdahaleye rağmen sayıları giderek artan göstericiler, bazı işyerleri ve araçları ateşe verdi. Kalaşnikof silah kullandığı belirtilen manifaturacı Turan Bilen’ın işyeri ve aracı da kundaklandı.
Saatlerce süren olaylarda göstericiler ilçenin altını üstüne getirirken aralarında banka şubeleri, dersaneler ve AKP binasının da bulunduğu birçok binayı ateşe verip tahrip etti.
Bulanık ilçesine giriş ve çıkışları kontrol altına alan güvenlik güçleriyle sokak aralarına dağılan göstericiler arasındaki çatışma saatlerce devam etti. Olaylar nedeniyle çok sayıda öğrenci ilköğretim ve liseye gitmedi. Bu nedenle okullarda dersler yapılamadı.
Kapatılan DTP’den seçilen Bulanık Belediye Başkanı  Ziya Akkaya, “Olayın ardından ilçede büyük gerginlik var. Yatıştırmakta zorlanıyoruz. Vatandaşlar evlerinden dışarıya çıkamıyor. Halk panik içinde. Birçok işyeri ateşe verildi” dedi.
Muş Belediye Başkanı AKP’li Necmettin Dede, Bulanık ilçesinde olaylar devam ederken televizyonların canlı yayınında açıklamalar yaparak çatışmanın kan davası ve aşiret ilişkisinden kaynaklandığını öne sürdü. Başkan Dede, aşiret ileri gelenlerinin araya girmesiyle olayların yatışacağını umduğunu belirterek, “Türkiye’nin kardeşliğe ihtiyacı var” dedi.

‘Kepenk indirmedi, ateş açtı’
Muş Valivekili Ali Edip Budan esnafın işyerini kapatmak istememesi nedeniyle, göstericilerle tartışma yaşadığını ifade ederek şöyle devam etti: “Söz konusu esnafımız silahıyla birlikte gözaltına alındı.”
Muş Valisi Erdoğan Pektaş ise saldırganın tüfeğinin ruhsatlı olduğunu ancak korucu olup olmadığının araştırıldığını söyledi. İddialar üzerine MHPde göstericilere ateş açan Turan Bilen’in MHP Bulanık ilçe teşkilatına üye olmadığını açıkladı. 

Provokasyon iddiası
Muş Baro Başkanı Sabahattin Göçmen ise provokasyon iddiasında bulundu: “Basın açıklaması için toplanan göstericiler çarşı merkezine giderken ilk müdahale polisten yapılıyor. Polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ediyor. İlçede tüm dükkanlar kapalıyken, kitle açık olan manifaturacının bulunduğu tarafa yönlendiriliyor” dedi. (aa, dha)