Sokaklar sevgi bekliyor

Özellikle büyük kentlerde madde bağımlısı ve sokaklarda yaşayan çocukların sayısı her geçen gün artarak toplumsal bir sorun haline gelirken, bu çocukların tedavisini üstlenen kuruluşlar da zor koşullarda hizmet vermeye çalışıyor.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Özellikle büyük kentlerde madde bağımlısı ve sokaklarda yaşayan çocukların sayısı her geçen gün artarak toplumsal bir sorun haline gelirken, bu çocukların tedavisini üstlenen kuruluşlar da zor koşullarda hizmet vermeye çalışıyor. Madde bağımlısı çocuklar tedavi sonrası tekrar sokaklara dönmek zorunda kalıyor. Ankara'da bu çocuklara el uzatmaya hazırlanan Ankara Eczacılar Odası, çocuklara güçlü destek için katılım bekliyor.
Sokak çocuklarının risk altında, madde bağımlısı çocukların da tedavi sonrası tekrar eski alışkanlıklarına dönmemeleri için sosyal yönden desteklenmesi gerektiğinin bilincinde olan Çocuk Eğitim ve Tedavi Merkezi de (ÇETEM) bu kuruluşlardan biri. Ankara'da madde bağımlısı çocukların tedavilerinin ardından rehabilite edildikleri tek merkez olma özelliğini taşıyan ÇETEM' in en büyük sorunu ise uygun bir binasının olmaması.
Sıcak bir yuva
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Ulus Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü'ne ait ÇETEM, sokakta çalışan ve madde bağımlısı çocukların eğitim, beslenme, rehabilitasyon ve barınma gereksinimlerini karşılamayı amaçlıyor.
573 çocuğun kayıtlı olduğu merkezin diğer bir amacı da bu çocukları ve gençleri psikolojik ve sosyal yönden destekleyerek toplum içinde kendi kendine yeten bireyler olarak yaşamalarını sağlamak. Merkezde bu amaçla çocuklara ve ailelerine yönelik eğitici seminerlerin yanı sıra, hobi çalışmaları ve okul eğitimine yardımcı ek dersler de düzenleniyor.
Koşullar yetersiz
ÇETEM halen Bentderesi semtindeki bir binanın iki katında hizmet vermeye çalışıyor. Ancak gerek semtin kendine has koşulları, gerekse binanın eski ve yetersiz olması, çoçukların böyle bir yerde rehabilite edilmesini oldukça güç bir hale getiriyor.
ÇETEM'in daha iyi koşullarda hizmet verebilmesi için Halk Bankası ile SHÇEK arasında imzalanan protokol gereği Denizciler Caddesi'nde bulunan bir bina Ulus Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü'ne devredildi. Ancak 30 erkek ve 10 kız çocuğun yatılı olarak barındırılması amaçlanan yeni binanın kapsamlı bir onarımdan geçirilmesi gerekiyor.
'Devletten beklemeyin'
Ankara'da ÇETEM'in dışında madde bağımlısı çocukların tedavilerinden sonra barınabilecekleri bir yer yok. Binanın onarımına maddi destekte bulunmak için harekete geçen Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener, her şeyi devletten beklemenin doğru olmadığını belirterek sokakta yaşayan ve çalışan çocukların, madde bağımlısı olma tehlikesiyle yüz yüze bulunduklarını söyledi.
Şener, şöyle konuştu: "30 Mayıs'ta elde edilen gelirin tamamı ÇETEM'in yeni binasının onarımında kullanılmak üzere bir Bahar Şenliği düzenledik. Bu konuda diğer sivil toplum örgütlerine ve vatandaşlara da çağrımız var.
Tedavi sonrası gözetim
Sevgiye, ilgiye ihtiyacı olan bu çocuklar için herkesin elini taşın altına sokması lazım. Madde bağımlısı çocukların tedavilerinin ardından böyle bir merkezde gözetim altında bulundurulması lazım. Aksi halde maddeyi bırakan çocuk kolayca eski alışkanlığına döner. Yapılan tedavinin kalıcı
olabilmesi için tedavi sonrası gözetime önem verilmesi gerekiyor."
BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin araştırmasına göre, Türkiye'de nüfusun onbinde 5'inin afyon türevleri, onbinde 6'sının da bali ve tiner gibi uçucu madde kullandığı tahmin ediliyor.
Yaş ortalaması 11
Gittikçe yaygınlaşan uçucu madde kullanımının başlıca nedeni bu maddelerin ucuz olması ve kolay bulunabilmesi olarak gösteriliyor. Başlama yaş ortalaması 11. Madde kullanıcılarının yarıdan fazlası 15-24 yaş arası, çoğunluğu yanlız ya da sokakta yaşayan, dar gelirli ailelerin çocuklarından oluşuyor.
Aile içindeki geçimsizlik, şiddet ve para kazanma çabasıyla sokağa yönelen çocuk, sokak ortamına uyum sağlamak ve yaşadığı sıkıntıları unutturduğu, dayanma gücü verdiğine inandığı için madde kullanmaya başlıyor. Aile korumasından uzakta yaşamaya çalışan çocuklar, sokakta her türlü istismara maruz kalarak hırsızlık, yankesicilik, fuhuş ve hatta cinayete bile karışabiliyor.