Sokaklar tamam, sıra kulakların pasında

Şişli Meydanı'nda toplanan 28 kişilik orkestra son hazırlıklarını tamamlıyor. Halk meraklı gözlerle onlara bakıyor. Konser başlamak üzere.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Şişli Meydanı'nda toplanan 28 kişilik orkestra son hazırlıklarını tamamlıyor. Halk meraklı gözlerle onlara bakıyor. Konser başlamak üzere. Konteynırda Feti Aşkın, tırmıkta Levent Yel, kürekte Remzi Gencer, plastik çöp arabasında Erdoğan Ünseven... Ve karşınızda Şişli Belediyesi Temizlik İşçileri Ritim Orkestrası.
Bir saatlik konser
Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz'in başkanlığında kurulan Şişli Belediyesi Temizlik İşçileri Orkestrası dün ilk konserini verdi. 28 temizlik işçisi bu sefer temizlik için değil, müzik yapmak için Şişli Meydanı'ndaydı. Müzik aletleri ise alışageldiklerimizden çok farklıydı. İşçiler, yıllardır çöpleri toplayıp içine attıkları, konteynır ve çöp arabalarını bir gün müzik aleti gibi kullanacaklarını hiç aklından geçirmemişti. Vatandaşlar da her gün çöp toplarken gördükleri temizlik işçilerini iş kıyafetleri ve aletleriyle konser verirken görünce bir hayli şaşırdı.
Bir saat süren müzik ziyafeti boyunca ortaya renkli görüntüler çıktı. Orkestra konsere pek manidar olarak 'Süpürgesi Yonca'dan türküsüyle başladı. Her şarkı sonrasında meydandaki kalabalık ve alkış sesleri artmaya başladı. Okay Temiz ve arkadaşları orkestraya, davul, zil, klarnet ve saksofonla eşlik etti. Bagetler aracılığıyla çöp arabalarını davul gibi, kapaklarını açıp kapayarak da konteynırları kocaman ziller gibi kullanan işçiler bir yandan da Okay Temiz'in komutlarını takip etti.
Orkestra üyeleri arasında sesi yanık olanlar, vokal de yaptı. 'Sarı Gelin' türküsünü seslendiren üç işçi çok heyecanlıydı. Konserde 'Dere Geliyor Dere', 'Yol Ver Dağlar', gibi parçaların yanı sıra 'We Will Rock You' parçasını da çalan işçiler, vatandaşların 'bravo', 'Şişli'nin çılgın temizlikçileri' tezahüratlarıyla konseri bitirdi. Konser sonunda eğilerek vatandaşları selamlayan orkestra konserlerini sürdürecek.


    http://www.radikal.com.tr/7576637576630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.