@ismailsaymaz

Sokaklar yine alev alev

Şemdinli'de 2 kişinin öldüğü 13 kişinin yaralandığı bombalı saldırı ve sokak gösterilerinden sonra dün de olaylar çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Şemdinli'de 2 kişinin öldüğü 13 kişinin yaralandığı bombalı saldırı ve sokak gösterilerinden sonra dün de olaylar çıktı. Göstericiler polis kontrol noktasını ateşe verdi, sokaklarda lastik yaktı, elektrik direklerini devirip barikatlar kurdu. İlçede esnaf kepenk kapatırken, okullar tatil edildi. Dünkü olaylarda ölen Mehmet Zahir Korkmaz ve Ali Yılmaz'ın cenazelerini teslim alıp toprağa vermek için toplanan yaklaşık 1000 kişilik grup, Yüksekova Belediye Başkanı DEHAP'lı Salih Yıldız'ın Kürtçe yaptığı yatıştırıcı konuşma ve cenazelerin Adli Tıp incelemesi için ambulanslarla Diyarbakır'a gönderilmesi üzerine dağıldı. Öfkeli kalabalığı yatıştıran DEHAP'lı Başkan Yıldız, "Biz Susurluk gibi, Yüksekova çetesi gibi bir olayı ortaya çıkarmak üzereyiz" dedi.
Göstericiler dağıldı ancak, Şemdinlilerin yaşadığı gerilim kolay dağılacağa benzemiyor. İlçede yaşayan M.A., can güvenliği olmadığı için kimsenin sokağa inmediğini, Yüksekova'ya yolcu taşıyan son minibüsün yolcuları bıraktıktan sonra hemen döndüğünü, aile ziyaretlerinin dahi kesildiğini söylüyor.
Görüşme talebimizi ilettiğimiz, patlamanın meydana geldiği Umut Kitabevi'nin sahibi Sefer Yılmaz, güvenlik gerekçesiyle bulunduğu yerden ayrılamadığı için görüşmeyi bir gün sonraya ve gündüze erteliyor. İlçenin Belediye Başkanı Hurşit Tekin, son günlerde olaylar yüzünden rahatsızlık geçirdiğini belirtiyor.
İlçe sakinlerinden A.T.'ye göre de dışarıda can güvenliği bulunmuyor. A.T., son bir haftadır endişe içinde olduklarını, bir bombanın patlayacağını tahmin ettiklerini söylüyor. A.T'.ye göre, Şemdinli'de yaşayanlar çıkan olaylardan Emniyet güçlerini sorumlu tutuyor.
Bu arada dün Van'dan da bir patlama haberi geldi. Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, kentin merkezindeki Mehmet Akif Ersoy Caddesi'ndeki binalara zarar veren patlamada, büyük ihtimalle plastik patlayıcı kullanıldığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7628077628070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.