'Sokaklara masa atmayın, içeriyi sokak yapın'

'Sokaklara masa atmayın, içeriyi sokak yapın'
'Sokaklara masa atmayın, içeriyi sokak yapın'

Asmalımescit teki Sofyalı Sokak ta bulunan bir işletmeye, Dükk n girişini 160 cm içeri çekin ve o alanı sigara içilen bölge olarak kullanın önerisi getirildi. İşletme bu öneriye sıcak bakmıyor.

Beyoğlu Belediyesi'nin 'balkon' teklifine işletmeler soğuk. Asmalımescit'teki bir bara ise "Girişi içeri çekip o alanı kullanın" dendi.
Haber: ECEM HEPÇİÇEKLİ / Arşivi

RADİKAL - Beyoğlu işletmecileri ile belediye arasında ikili görüşmeler sürüyor. Geçen pazartesi iki Asmalımescit işletmesi Beyoğlu Belediyesi’ne çağrıldı ve kötü haber verildi. Kentsel Tasarım Atölyesi’nin mimarlarının kararına göre Sofyalı Sokak’ta bulunan bir kafe ve Asmalımescit Sokak’ta bulunan Helvetia Cafe’ye artık hiçbir şekilde işgaliye verilemeyeceği söylendi. Bulunduğu cephenin uygun olmaması nedeniyle 2 işletme 70 cm’lik balkon çözümünden dahi yararlanamayacak. Girişinde kot farkı olmayan, cephesi balkon yaptırmak için uygun olmayan tüm mekânların işgaliyesinin tamamen iptal edileceği iddia ediliyor. Konumu nedeniyle bundan sonra masa ve sandalye atamayacağını öğrenen işletmeler ise uygulamaların bir standarda bağlanmamasından rahatsız. 

Sokağı içeri çek!
Asmalımescit’te bulunan bir işletmeye ise binanın girişi düzayak olduğu için sokağa masa ve sandalye çıkarılamayacağı söylenirken yeni bir teklif sunuldu. İşletmenin kapısının 1.60 metre içeriye çekilmesiyle önde kalacak 1.60 metrelik alana masa koyulabileceği söylendi. Sigara kullanan müşteriler için düşünülen alan Starbucks Cafe’lerin oturma düzeni örnek gösterilerek önerildi. Bu kafenin işletmecisi ise ‘girişi içeri çekme’ teklifini kabul etmeyi düşünmüyor.

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (Bey-Der) sözcüsü Tahir Berrakkarasu, Beyoğlu işletmelerinin masa-sandalye çıkaramadığı günlerde zarar ettiğini, böyle devam ederse esnafın 1 ay dayanamayacağını iddia etti. Ayrıca 10 Eylül ’de İstiklal Caddesi’nde en az 30 bin kişinin katılacağı büyük bir eylem yapılacağını ve artık sessiz kalınmayacağını söyledi. Beyoğlu masalarına izin verilmesi için 7 günde 21 bin imza toplayan Bey-Der sözcüsü şunları söyledi: “Sokak işgalinden rahatsızlık duyan, şikâyette bulunanlar için masa kaldırma uygulamasına gidildi. 7 ayda 1066 şikayet gelmiş. Ben de masaların geri gelmesi için imza topladım. 7 günde 21 bin kişi imza attı. 7 ayda bin şikâyet, 7 günde 21 bin istek. Halkın görüşü dikkate alınıyorsa, 21 bin kişi göz ardı edilmemeli.” 

‘Cihangir’de güvenlik zaafı oluşuyor’
Ayrıca Bey-Der’e göre masa-sandalyelerin kaldırılmasıyla sokaklar ıssızlaştı ve özellikle Cihangir bölgesinde bir güvenlik zaafı başladı. Berrakkarasu, sokaklarda 2007’den önce görülen ıssızlık ve güvensizliğin yeniden başladığını söylüyor.

Bakırköy’de de masa sandalye arbedesi
Bakırköy Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri de masa ve sandalye operasyonu yaptı. Ekipler işletmelerin kaldırıma koyduğu masa ve sandalyeleri toplarken esnafla zabıta arasında arbede çıktı.

Dün öğle saatlerinde sokağa gelen zabıta ekipleri işletmelerin kaldırıma koyduğu masa ve sandalyeleri toplamaya başladı. İşgaliye ödediklerini öne süren esnaf ise belediye ekiplerine karşı çıktı. Bu sırada zabıta ile esnaf arasında arbede yaşandı. Belediye ekipleri, itişmeler arasında masa ve sandalyeleri toplayarak kamyonete yükledi. El konulan masa ve sandalyeler belediyeye götürüldü. Bölgedeki esnaf, bu operasyonların uzun süredir yapıldığını söyleyerek tepki gösterirken bir esnaf, “2 ayda bir operasyon yapılıyor” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/106265410626542

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne desek boş - cemares

  bu yasağı koyan adamlar, kafasını dınlemek ıcın bır bara bir kafeye gıdıp; bir istanbulun havasından bir birasından yudumlayıp; bohem zevkler tadan ınsanlar değil ki.. ne desek boş kafaları almıyor; boyle bır kulture bu adamlar sahıp değil işte napalım.. o yuzden bu yasağın mantıksız oldugunu bı daha bı daha tekrar etmeye calışmayın anlamsız olur bu yasağı koyan "adamlarda" mantıkla hareket etmeyen ve mantığada tepkı vermeyen ınsanlar walla bılla...

  Belediye %100 haklı - Sherlock363

  Bizim sehir merkezinde de kaldırımı masalarla kapatmış ya da sırf yaya için tahsis edilmiş caddenin büyük bir kısmına masa doldurmuş pastane ve lokantalar var. Ben şahsen bunları görmekten rahatsız oluyorum. Zaten geniş olmayan kaldırıma bir kaç masa koyarak kaldırımı iyice daratlmanın ve görüntü kirliliği yaratmanın ne anlamı var. Kocaman caddeyi hiç hakkın olmadığı halde işgal etmenin bir bedeli olmasın mı yani? Meselenin özü çok ama çok basit: eğer kapattığın arsa seninse zaten belediye müdahale edemez yok eğer o arsa belediyeninse o zaman sen orada hiç bir hak talep edemezsin. Gerisi boş laf. Yok eylem yaparız, 30 bin kişiyi toplarız gibi tehditler çok saçma. Son olarak şunu da belirteyim. Biz ufak bir inşaata başladık ve proje aşamasında bürokratik engellerden biraz zaman kaybettik. Ve maddi olarak ta baya bir para ödemek zorunda kaldık. ilk başta anlamsız gibi gelmişti bu çektiktiklerimiz ama inşaatı yapmaya başlayınca anladık ki belediyenin koyduğu kurallar muhteşem kurallar. Eğer herkes belediyenin koyduğu kurallara riayet ederse hem sapasağlam hem de görüntü kirliliği yaratmayan yapılar ortaya çıkar. Adamlar özürlü merdiveninden tutun da o arsaya dikelecek ağaç sayısına kadar her şeye harika standartlar getirmişler. Bu standartlara uymanın topluma büyük faydası olur zararı olmaz.