Sokaklarda cadı avı başladı DTP binalarına saldırıldı

12 askerin şehit edilmesinden sonra yapılan gösterilerde istenmeyen olaylar da yaşandı. Bazı kentlerde DTP binalarına saldırılmaya çalışıldı.

İSTANBUL - 12 askerin şehit edilmesinden sonra yapılan gösterilerde istenmeyen olaylar da yaşandı. Bazı kentlerde DTP binalarına saldırılmaya çalışıldı. Malatya otogarında haberleri izlerken 'iyi olmuş' dediği iddia edilen dokuz kişi linçten son anda kurtuldu.
İstanbul
Taksim'de ülkücü bir grup önce elinde kamera bulunan birine DHKP/C'li olduğu gerekçesiyle saldırdı. Grubun elinden kurtulan kişinin sivil polis olduğu anlaşıldı. Taksim akşam saatlerinde yeniden hareketlendi. Bir grup Şişhane'de yolunun trafiğe kapatırken, Türk bayrağını yere attığı ileri sürülen bir kişi kovalandı. Tarlabaşı'nda Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nün yakınındaki DTP binasına girmek isteyen kalabalığa polis izin vermedi.
Bursa
Yaklaşık 1000 kişi DTP bürosunu taşladı. Polisin aldığı güvenlik önlemlerini çatıdan girerek aşan beş kişi, DTP bürosu diye alt kattaki travestilerin fuhuş yaptığı davada tutuklanan Gökkuşağı Derneği'nin başkanı Öykü Evren'in evine girdi. Evdeki eşyaları sokağa atan grup, balkonda bulunan tabelayı demir çubuklarla çıkarıp tekmeledi. Polis, binayı yakmak isteyen kalabalığı güçlükle yatıştırdı. Bir grup da Altıparmak Caddesi'ndeki bir alışveriş merkezinin camlarını kırdı, bazı eğlence merkezlerini taşladı. Kalabalık, Santral Garaj Semti'nde de sahiplerinin Doğu ve Günaydoğulu olduğu öğrenilen bazı işyerlerinin kepenklerini kırarak, içeri girmek istedi. Grup bir taksinin de camını kırdı.
Erzurum
Bir grup vatandaş DTP il binasının bulunduğu yere gitmek isteyince polis biber gazı sıktı. Daha sonra yaklaşık 10 bin kişi DTP İl binasına doğru yürüyüşe geçti. Polisin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler'in ve Vali Celalettin Güvenç'in konuşması eylemcileri durdurmadı. 'Tekbir getiren kalabalık için polis caddelere barikat kurdu. Ara sokakları kullanarak DTP İl binası önüne kadar gelen 150 kadar göstericiyi askerle polis karşıladı. Göstericilere bir albay seslenerek "Şehit olanlar bizim evladımız ama bunlar da bizim vatandaşımız" diye konuştu. Gençler bunun üzerine eylemden vazgeçti.
Elazığ
Yaklaşık 2 bin kişi DTP İl binasına yürüyünce polis biber gazı sıktı.
Trabzon
Öğretmenevi önünde toplanan yaklaşık 4 bin kişi, 'Dişe diş kana kan, intikam', 'Biz ne Ermeniyiz, ne Hrant'ız, Bir Trabzonluyuz, Biz Türküz', 'Ermeni öldü mü Ermeniyiz diyenler, şehitler öldü mü neredeler?' sloganları attı.
Malatya
Otogard dokuz kişi şehit haberlerini duyunca "İyi olmuş" dediği gerekçesiyle çevredekilerin saldırısına uğradı. Olayla ilgili üç kişi gözaltına alındı. Polis aracına bindirilen zanlılar çevredeki yaklaşık 300 kişi tarafından linç edilmek istendi. Araya giren polis, zanlıları olay yerinden uzaklaştırdı.
(Radikal, dha, aa)