Sokaklarda teröre lanet yağdı

Yurdun dört bir yanında sokağa dökülen vatandaşlar terörü lanetledi.
Ankara: Çorum'dan gelen bir grup vatandaş, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yaparak ABD mallarının kullanılmaması çağrısında bulundu.

İSTANBUL - Yurdun dört bir yanında sokağa dökülen vatandaşlar terörü lanetledi.
Ankara: Çorum'dan gelen bir grup vatandaş, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yaparak ABD mallarının kullanılmaması çağrısında bulundu. Hakkari'de 12 askerin şehit edilmesine atfen saat 12.12'de yapılan protesto eyleminde sloganlar atan grup olaysız dağıldı.
İstanbul: Laleli'deki İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' yazılı dövizler açtı. Üniversitenin Beyazıt yerleşkesi önüne kadar yürüyen grup, burada şehitler için dua ettikten sonra dağıldı. Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi ve öğrencileri de bir yürüyüşle terör saldırılarını protesto etti. Yürüyüşe Bedrettin Dalan ve emekli Orgeneral Edip Başer de katıldı.
Malatya: Siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa düzenledikleri 'Malatya Tek Yürek Yürüyüşü', Öğretmenevi önünde başladı. Mitingde yaklaşık 30 bin kişi terör örgütü PKK aleyhine slogan atarak Malatya Valiliği önüne kadar yürüdü.
Şanlıurfa: Birecik'te düzenlenen 'Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü'ne yaklışık 10 bin kişi katıldı. Sloganlar atarak üç kilometre yürüyen göstericiler Fırat Nehri üzerindeki Birecik Köprüsü'nü bir saat trafiğe kapattı.
Van: Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği 'Şehitlere Saygı Yürüyüşü'ne yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Türk bayrakları ile yürüyüşe katılanlar teröre lanet yağdırılırken, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce 'İmralı gör Van'ı', ''Katil Amerika', 'Maşa Barzani' pankart ve dövizleri taşıdı.
Balıkesir: Ayvalık ilçesinde belediye, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen yürüyüşle terör olayları protesto edildi. Ayvalık Marinası önündeki Şehitlik Anıtı'nda, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle toplanan yaklaşık 10 bin kişi, terör örgütü PKK ve Abdullah Öcalan aleyhine sloganlar attı.
Antalya: Ülkü Ocakları Antalya İl Başkanlığı 'Şehitlere Rahmet, Teröre Lanet' mitingi düzenledi. MHP İl Binası önünden ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen 5 bin kişi, teröre lanet yağdırdı. Cumhuriyet Meydanı'nda ABD bayrağını yakmak isteyen bir kişiyi polis engelledi.
Kocaeli: İzmit'te babası veya dedesi gazilik madalyası almış İstiklal Madalyası vârisleri teröre lanet mitingi gerçekleştirdi. Bazıları bastonla yürüyen göstericiler, kıyafetleriyle de ilgi odağı oldu. Protesto mitingine, çevre illerden gelenlerle birlikte 200'ün üzerinde katılım oldu.
93 Türk genci gözaltında
Türkiye'deki PKK protestoları yurtdışına da taşarken, AB'nin idari merkezinin bulunduğu Brüksel'de önceki gece Türk gençleriyle polis arasında çıkan çatışmalarda 93 gencin gözaltına alındığı, bunların sekizinin tutuklandığı, üçünün savcılığa sevk edildiği kaydedildi. Türklerin yoğun olarak bulunduğu Schaerbeek ve Saint Josse bölgelerinde polis birimlerinin yoğun önlemleri sürdürdükleri gözlemleniyor. (Radikal, aa, dha)