Sokaklardan okula...

Yaklaşık 42 bin çocuk
Sokak çocuklarına yönelik çalışmalar sonuç alıyor. SHÇEK'e bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezleri, bir yılda sokakta yaşayan ya da çalışan 9 bin çocuğu okullu yaptı. Temas kurulan 41 bin 982 çocuktan 6 bin 902'si, koparıldıkları eğitim sürecine döndürüldü.
3 bin 475 bağımlıya tedavi
1893 çocuk ilk defa okul yüzü gördü. Ailelerine kavuşturulan çocuk sayısı 12 bin. Yaklaşık 7 bin çocuğa sosyal yardım sağlandı. Çocuklardan 468'ine iş bulundu, 225'i korumada. Tedavi merkezlerine yönlendirilen madde bağımlısı sayısı ise 3 bin 475.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezleri'nin girişimleri sonucunda, sokakta yaşayan ya da çalışan pek çok çocuk kurtarıldı. SHÇEK'ten Başbakanlığa iletilen bilgi notuna göre, kurum bünyesinde faaliyet gösteren 43 adet Çocuk ve Gençlik Merkezi, sokakta yaşayan ya da çalışan çocukların rehabilitasyonları ve topluma yeniden kazandırılmasını sağlama kapsamında 41 bin 982 çocuğa ulaştı. Bu çocuklardan okula hiç gitmeyen bin 893'ü okula başlatılırken, sokakla tanışmadan önce okula başlayan ancak yarıda bırakan 6 bin 902 çocuğun da yeniden eğitim-öğretim sürecine katılması sağlandı.
Ailelere ceza verildi
Çocuk ve Gençlik Merkezleri'nin çalışmaları kapsamında ulaşılan 12 bin 12 çocuğun ailesinin yanına dönmesi sağlanırken, 7 bin 38 çocuğa sosyal yardım olanağı tanındı, 468 çocuk işe yerleştirildi ve 225 çocuk da koruma altına alındı. Madde bağımlısı olduğu belirlenen 3 bin 475 çocuk ise tedavi merkezlerine yönlendirildi.
Mesleki çalışma ve sosyal hizmet müdahalelerine karşın çocuklarını sokakta çalıştırmakta ısrar eden 770 aile hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 130 aile bu nedenle ceza aldı. Aileleri, çocuklarını sokakta çalıştırmalarından vazgeçirmek için ayni ve nakdi yardım da verildi. Halen kurumun nakdi yardımından yararlanan aile sayısının bin 124 olduğu belirtildi. 2005 yılında bu amaçla yapılacak yardım miktarı da, 2004 yılına göre yüzde 100 oranında artırılarak nakit olarak 152 YTL'ye yükseltildi. Ayrıca, çocukları için ek olarak sağlık, eğitim ve giyim yardımları da yapılıyor.
31 ilde 59 merkez
SHÇEK bünyesindeki Toplum Merkezleri ve Aile Danışma Merkezleri aracılığıyla, 'Sokakta yaşayan ve çalışan çocuk sorununun ve diğer sosyal sorunların çözümüne yönelik koruyucu ve önleyici çalışmalar' çerçevesinde de ailelere hizmet sunuluyor. Bu kapsamda, 31 ilde toplam 59 Toplum Merkezi'nin yürüttüğü etkinliklerde ayda 15 bin kişiye hizmet veriliyor. 21 ilde kurulan 22 adet Aile Danışma Merkezi tarafından da ayda yaklaşık 600 aileye rehberlik hizmeti veriliyor.
Koruyucu önlemler kapsamında, ILO ile SHÇEK arasında imzalanan 'sokak işçiliğinin önlenmesine' yönelik işbirliği protokolüne göre de, ilk olarak Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Şanlıurfa'da çocukların iş yaşamından çekilmesi amaçlanıyor. Proje ile 6 bin 700 erkek ve kız çocuğuna ulaşılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7532227532220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.