Sokaklardan ÖSS'ye

Sokakta mendil satarken bir avukatın yardımıyla hayata tutunan Mustafa B., Adana Sokak Çocukları Derneği'nin de yardımıyla ilk ve ortaöğrenimini tamamladı.

ADANA - Sokakta mendil satarken bir avukatın yardımıyla hayata tutunan Mustafa B., Adana Sokak Çocukları Derneği'nin de yardımıyla ilk ve ortaöğrenimini tamamladı. 20 yaşındaki Mustafa bugün gireceği ÖSS'yi kazanarak, sokak çocuklarına örnek olmak istiyor.
Küçük yaşta anne ve babasının ayrılması nedeniyle anneannesinin yanında yaşamaya başlayan Mustafa B., maddi zorluklar yüzünden 5'inci sınıfı bitirdikten sonra okula gitmeyerek, sokaklarda tartıcılık yapmaya başladı.
'Hayatın ipine sıkı tutundum'
Tartıcılığın yanında çöplerden kâğıt toplamak, mendil, simit satmak gibi işler de yapan Mustafa B., ilk önceleri keyifli gelen sokak hayatının zamanla tehlikeleriyle karşılaştı.
Mustafa B. yaşadıklarını şöyle anlattı: "Yaşım ilerledikçe sokağın çirkin yüzünü de görmeye başladım. Bir an önce içine düştüğüm bu durumdan kurtulmam gerektiğini düşünüyordum ki, mendil sattığım bir avukat beni yanına alarak Sokak Çocukları Derneği'ne götürdü.
O gün, hayatımın dönüm noktası idi. Hikâyemi dinledikten sonra çok etkilenen ve okul masraflarımı da üstlenen bu avukat, benim babam gibi oldu. Derneğin de desteğiyle önce yarım bıraktığım ilköğretim okulunu bitirdim, ardından azmederek, lise mezunu oldum. Kısaca hayatın ipine sıkı sıkı tutundum. Güçlüklere rağmen, ÖSS'ye de hazırlandım. Kendimi zor toparladığım için diğer arkadaşlarım kadar başarılı olacağımı düşünmüyorum ama iki yıllık bir yüksekokulu kazanacağıma inancım sonsuz."
Astsubay olmak istiyor
ÖSS'nin kendisi için "yaşamını değiştirecek bir sınav" olduğunu ifade eden Mustafa B., "Önce bir yüksekokul kazanıp, ardından orduda kalarak, astsubay olmak istiyorum. Ancak benim en büyük arzum bu başarımla tüm sokak çocuklarına örnek olmak" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7495967495960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.