Sokakta çalışan 3 bin Diyarbakırlı çocuk, bir kalemde kayboldu!

Sokak çocukları, artık Diyarbakır'ın önemli bir sorunu olmaktan çıkmış. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte sadece 200-250 sokak çocuğu olduğunu söyledi.

DİYARBAKIR - Sokak çocukları, artık Diyarbakır'ın önemli bir sorunu olmaktan çıkmış. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte sadece 200-250 sokak çocuğu olduğunu söyledi. Oysa daha bu yılın başında Valiliğin bilgisiyle yapılan bir araştırmaya göre resmi sayı 3 bin 301...
İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya'yla birlikte Hani, Lice ve Kulp ilçelerini ziyaret eden Mutlu, kentte 'kısmi de olsa sokakta geçimini temin etmeye çalışan, ailesine ekonomik destek sağlamak için bir yandan okuluna devam ederken, bir yandan da öğleden sonra birtakım küçük meslekleri icra eden çocuklar olduğunu' söyledi. Mutlu, şöyle dedi:
"Bu konuda maalesef biraz alışkanlık da var diye düşünüyorum. Ailelerin bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz vasıtasıyla bu ailelerin ihtiyaçları varsa sağlanıyor. Bu ailelerin rehabilitasyonuna önem veriyoruz.
Özellikle çocukların bulunması gereken yer aileleridir. Basında ifade edildiği gibi çocukların sokakta yaşadığı bir şehirmiş gibi görüntü yok. Çocuklarımız okulda ve evlerindedir. 200- 250 civarında sokakta geçimini temin etmeye çalışan çocuk var. Bu sayının düşürülmesi için de ciddi gayret gösteriyoruz."
Diyarbakır'ın sokak çocukları sorunu, sık sık basının gündemine geliyor. Uluslararası Çalışma Örgütü ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından yürütülen ve 25 Şubat 2007'de açıklanan çalışmada Diyarbakır'da sokakta çalışan çocukların toplam sayısı 3 bin 302 olarak belirlenmişti. Diyarbakır Valiliği'nin de bilgisi dahilinde olan araştırmaya göre, sokak çocukları daha çok çöp toplama, simit ve tatlı satıcılığı, araba camı silmek, tartıcılık gibi işlerde çalışıyor. (Radikal, aa)