Sokakta en az 40 bin çocuk

Türkiye'de ilgisiz, kopuk, ciddi psikolojik ve ekonomik sıkıntılar içindeki ailelerin sokakta yaşayan ve çalışan çocuklarının sayısı 40 bini aştı.

ANKARA - Türkiye'de ilgisiz, kopuk, ciddi psikolojik ve ekonomik sıkıntılar içindeki ailelerin sokakta yaşayan ve çalışan çocuklarının sayısı 40 bini aştı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun, (SHÇEK) Sokak Çocukları Araştırması'na göre, sokakta yaşadığı ve çalıştığı tespit edilen 40 bin 405 çocuk bulunuyor. Resmi olmayan rakamlara göre ise 60 bin civarında sokak çocuğu bulunduğu tahmin ediliyor.
5 bini ailesine döndü
SHÇEK, 2003-2004 yılında bu çocuklardan 16 bin 334'üne ulaştı. Rehabilite edilen çocuklardan 5 bin 569'u ailesinin yanına dönerken, 1767'si tekrar okula başladı.
Ailelerinin yanına dönmesi uygun görülmeyen ve yaşı tutan çocukların bir kısmı SHÇEK kurumlarında koruma altına alınırken, ikna edilerek rehabilitasyonları gerçekleştirilen bir kısım çocuk da işe yerleştirildi. Sosyal hizmet uzmanlarıyla psikologların girişimleri sonuç vermeyen bazı çocuklar ise sokaklara tekrar döndü.
Aileler çalıştırıyor
Sokakta çalışan ve yaşayan çocukların yüzde 80'i ilköğretim çağında bulunuyor. Sokak çocukları, başta İstanbul, Adana, Gaziantep, Antalya ve Ankara olmak üzere büyük şehirlerde yoğun.
Ankara'daki sokak çocuklarının yüzde 90'ını, Çinçin Bağları semtinde oturan ailelerin çocukları oluşturuyor. Bu çocukların büyük çoğunluğu, aileleri tarafından sokakta çalıştırılıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7333437333430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.