Sokakta kalan Fatma Yenigün su kanalına sığındı

Sokakta kalan Fatma Yenigün su kanalına sığındı
Sokakta kalan Fatma Yenigün su kanalına sığındı
İzmir'de, 55 yaşındaki Fatma Yenigün, insanları utandıran bir manzarada, otoyol kenarındaki su tahliye kanalında, kışın en soğuk günlerinde yaşam savaşı vermeye başladı.

RADİKAL - Eşinin ölümünün ardından ortada kaldığını söyleyen Fatma Yenigün, ayrıca kocasının yeğenlerinin de kendisine şiddet uyguladığını, yetkililerin de başvurularına rağmen yardım etmediğini öne sürdü.

Bornova'da otoyol kenarında çalışan işçiler ile buradan geçen yurttaşların ihbarı, Fatma Yenigün'ün, yürek burkan yaşamını ortaya çıkardı. 

KIŞ SOĞUĞUNDA YAŞAM SAVAŞI

Kışın en soğuk günlerinin yaşandığı kentte, Yenigün, gidecek yeri olmadığı için otoyol kenarında boru şeklindeki yağmur suyu tahliye kanalında yaşamak zorunda kaldı. Bir metre genişliğindeki kanal içerisinde yaşamaya çalışan Fatma Yenigün, bu duruma düşene kadarki hayat hikayesini anlattı. 

Söke'de oturduklarını, ancak üç ay önce eşinin hayatını kaybetmesiyle yaşamının alt üst olduğunu söyleyen Yenigün, "Eşimin rahatsızlığından dolayı İzmir'e geldik. Burada çeşitli hastanelerde tedavi görmesine rağmen eşim hayatını kaybetti. Bu sırada biraz arazimiz vardı, bunları da tedavi giderleri için satıp harcadık. Eşimin ölümünden kısa bir süre sonra kardeşi de hayatını kaybetti. Bana Söke'de bakacak kimse kalmadı. Uzaktan yakınlarımız da bakmak istemeyince, İzmir'e geldim. Burada eşimin hurdacılık yapan yeğenleri vardı. Onların yanlarında kalıp, yardım ettim. Onlar da bana zaman zaman para veriyorlardı. Ama bir süre sonra bana kötü davranmaya başladılar. Sürekli alkol aldıkları için bunu yapıyorlardı. Ben de onların yanından ayrıldım ve sokaklarda kalmaya başladım" dedi.

SU TAHLİYE KANALINA SIĞINDI

Havaların soğumasıyla birlikte ise, artık sokaklarda kalamadığını anlatan Fatma Yenigün, "Ben de burada otoyol kenarında bu yeri buldum. Çöplerden topladığım bazı kumaş ve poşetleri yere serdim. Üzerinde yaşamaya çalışıyorum. Beni burada görenlerin verdiği ekmekleri yiyorum. Çevreden topladığım tahtaları da yakıp ısınmaya çalışıyorum. Buradan başka da gidecek yerim yok. Burada kalmak zorundayım. Yetkililerden yardım istedim ama geri çevirdiler. Bu arada yarın yağmurlar başladığında su geldiği zaman buradan da çıkmak zorundayım" dedi. 

SICAK BİR ÇATI ALTI OLSA...

Fatma Yenigün, kendisine yardım eli uzatılmasını ve iyi koşullarda yaşamak istediğini de söyledi.  Yenigün'ün bu duruma düşmesine tepki gösteren vatandaşlar da yetkililerin bir an önce el uzatmasını istedi.
DHA-Taylan YILIDIRIM


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  şiddet

  ,

  hayat

  ,

  Yaşam

  ,

  Para

  ,

  zaman

  ,

  tahliye

  ,

  Yağmur