Sokakta komün var!

Aileden sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit, dilencilik gibi yollarla geçimini sağlayan sokak çocuklarının, 'komün hattı' biçiminde sokak yaşamı sürdürdüklerini bildirdi.

ANKARA - Aileden sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit, dilencilik gibi yollarla geçimini sağlayan sokak çocuklarının, 'komün hattı' biçiminde sokak yaşamı sürdürdüklerini bildirdi. Akşit, Aralık 2004 itibarıyla bir önceki yıla göre çocuk ve gençlik merkezlerinden hizmet alan sokakta yaşayan ve çalışan çocuk sayısında büyük artış yaşandığına dikkat çekti.
Güldal Akşit, CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü'nün sokakta yaşayan ve çalışan çocuklara ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, Aralık 2003 sonu itibarıyla çocuk ve gençlik merkezlerinden hizmet alan sokakta yaşayan ve çalışan çocuk sayısının 33 bin 247 iken, Aralık 2004 tarihi itibarıyla bu sayının 41 bin 982'ye yükseldiğine dikkat çekti. Akşit, sokaktaki çocukların sokağa iniş nedeninin büyük oranda ekonomik olmakla beraber, aile işi şiddet, cinsel/fiziksel istismar, sosyal destek sistemlerinin yetersizliği, ailenin bakabileceğinden fazla çocuğa sahip olması, sevgisizlik, ihmal, çocukların akranlarıyla birlikte eğitim kurumlarından yararlanamaması ve öğretmenlerle çocuklar arasındaki olumsuz iletişim olduğunun altını çizdi.
Sokaklardaki akran grupları ile ilişkileri bulunan, değişik etkiler altında sokaklarda başıboş gezen bu çocukların, uyuşturucu ve uçucu madde bağımlısı olduklarını vurgulayan Akşit, şöyle devam etti: "Dilencilik gibi yollarla geçimini sağlayan bu çocuklar, komün hattı biçiminde sokak yaşamını sürdürüyorlar ve sevgi, güven, korunma, ait olma gibi gereksinimlerini bu gruplarda karşılamaya çalışıyorlar." Akşit, sokağın etkileri nedeniyle zaman zaman suça yönelebildiklerini ifade etti.


    http://www.radikal.com.tr/7448057448050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.